ORÇEV, "KORUMAYI BIRAKIN, YARGI KARAR VERSİN."

ORÇEV, "KORUMAYI BIRAKIN, YARGI KARAR VERSİN."

Ordu Çevre Derneği Yönetim kurulu açıklamasında özellikle Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin yasal olmayan çalışmalar yaptığını vurgulayarak, " Ordu Büyükşehir Belediyesi yönetimi Enver Yilmaz döneminden başlayarak bugün Hilmi Güler yönetimi dahil sürekli ya

ORÇEV, "KORUMAYI BIRAKIN, YARGI KARAR VERSİN."

Ordu Çevre Derneği Yönetim kurulu yaptığı açıklamada, "Görev suçu işleyen, mahkeme kararlarına uymayan kamu görevlilerinin korumasından bıktık." denildi.

Ordu Çevre Derneği Yönetim kurulu açıklamasında özellikle Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin yasal olmayan çalışmalar yaptığını vurgulayarak, " Ordu Büyükşehir Belediyesi yönetimi Enver Yilmaz döneminden başlayarak bugün Hilmi Güler yönetimi dahil sürekli yasalara, yönetmeliklere aykırı çalışmalar yaptılar. Yapılan çalışmalar açtığımız davalar yargı kararlarıyla kanıtlandı. Bu usulsüzlükler için yaptığımız suç duyurularına Bakanlığın "soruşturmaya gerek yok" kararı nedeniyle yargılama yapılamadı. Bu korumacılıktan vaz geçilmeli diyerek tepki gösterdi.

Yargı önüne geçiliyor

ORÇEV Yönetim kurulu açıklamasında, " OBB Başkanı için İçişleri Bakanlığı karar veriyor. Diğer kamu görevlileri hakkında da valilik. Valilik de Bakanlık da suç işlediğini iddia ettiğimiz kamu görevlilerinin yargılanmasına izin vermiyor." denilerek yeni suç duyurusunda da izin verilmediğini belirttiler. Açıklama şöyle, " Yanlış yapan, yasa, yönetmelik ve mahkeme kararlarını hiçe sayan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda izin verilmese de yasal haklarımızı kullanarak suç duyurusu yapmaya devam edeceğiz. Belgeler birikiyor." denilerek yeni verilen " soruşturmaya gerek yok" kararları hakkında da şu bilgiler verildi. " Ordu Büyükşehir Belediyesi Melet Irmağı doğu tarafına balıkçı barınağı yapıyor. Dernek olarak balıkçı barınağına karşı olmadığımızı, olamayacağınızı sürekli söyledik. Dernek olarak yerine karşı çıkıyoruz. Irmak ağızlarında balıkçı barınağı olmaz. Yer de gösterdik ancak bildiklerini okuyorlar. Ekoloji, kamu yararı umurlarında değil. İki kez Valilikten " ÇED Gerekli değildir" kararı aldılar. İkisine de dava açtık. Bilim insanları ve mahkeme balıkçı barınağının sakıncalarını da vurgulayarak ÇED kararını iptal etti. Şimdi yeni ÇED için bakanlığa başvuru yaptılar, ÇED süreci devam ediyor. Ancak daha ÇED çıkmadı ama barınak bitirildi. Mahkemenin kararlarına uyulmadı. Bu konuda suç duyurusu yaptık, Bakanlık soruşturmaya izin vermeyerek yasa, yönetmelik ve mahkeme kararına uymayan OBB Başkanı Hilmi Güler'i koruma yolunu seçti. Bu kez de Çikolata Park için usulsüzlük iddiamız vardı. İmar değişikliği yapılmadan Çikolata Park yapıldı, imar değişikliğini sonra yapmaya başladılar. Oysa önce imar planı değişikliği yapılmalıydı. Dernek olarak halkın kullanım alanlarının yapılmasına karşı değiliz. Her şey yasa ve yönetmeliklere göre olmalı. Ne yazık ki, OBB yönetiminde böyle bir anlayış yok. Bir kez daha vurguluyoruz. Kamu görevlilerinin yargılanmasını engellemeyin, korumayın." denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.