ORÇEV, “DURUGÖL KURTULMADI, ŞİRKETE BAHÇE YAPILIYOR!”

ORÇEV, “DURUGÖL KURTULMADI, ŞİRKETE BAHÇE YAPILIYOR!”

Durugöl Mahallesi’nde “Durugöl” alanında yapılan ışıklandırma ve yürüyüş yolunu da kapsayan düzenleme nedeniyle Ordu Büyükşehir Belediyesi “Durugöl kurtuldu” açıklaması yapmıştı. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetim kurulu, açıklamanın algı yanılması yarat

ORÇEV, “DURUGÖL KURTULMADI, ŞİRKETE BAHÇE YAPILIYOR!”

​Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan “Durugöl kurtuldu” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Durugöl’de yapılan düzenlemenin imar izni verilen alanda yapılacak olan yapılar için görsel alan yaratmaktan başka bir anlamı yok.” dendi.

durugol.jpeg

Durugöl Mahallesi’nde “Durugöl” alanında yapılan ışıklandırma ve yürüyüş yolunu da kapsayan düzenleme nedeniyle Ordu Büyükşehir Belediyesi “Durugöl kurtuldu” açıklaması yapmıştı.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetim kurulu, açıklamanın algı yanılması yaratmaya yönelik olduğunu belirterek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi Ordu halkının duyarlılığının yüksek olduğu Durugöl alanında yaptığı çalışmanın “iyi” oluyormuşçasına algı operasyonu anlamına gelen açıklama yaptı. Oysa biliyoruz ki, alanı bütün olarak değerlendirdiğimizde gerçek başka. Göl alanın dışındaki yarıdan fazla alan şirketin yapılaşma yapabilmesinin önünü açan imar değişikliği yapıldı. Şirket burada binalar yapacak. Belediyenin sözde projesi de bu yapılaşmaya katkıdır.

durugol-001.jpegYani binalara çevre düzenlemesi yapmaktadır. Göl doğallığını kaybediyor. Işıklandırma ve yürüyüş yollarıyla göçmen kuşların uğraması engellenecek.

Ayrıca göl etrafında yapılacak binaların temel atma aşamasında gölün kurumayacağının garantisi yok.

Yani doğal göl, yapay göl haline gelecek. Bu nedenle “Durugöl kurtuldu” söyleminin gerçeği altüst etmek, olacakları gizlemekten başka amacı yok.” denildi.

durugolhavadan.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.