Muhtarlara seminer

Muhtarlara seminer

İl nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü valilikte Ordulu muhtarlara seminer düzenledi.

Valilik meclis salonunda düzenlenen seminerde yeni yerleştirilmeye çalışılan adrese dayalı sistem ve e- dönüşüm projesi kapsamında ulusal adres veri tabanı konusunda muhtarlara bilgi verildi. Yeni oluşturulan Adrese dayalı sistemle bütün verilerin tek kaynaktan sağlanacağı ve çağın gereklerini karşılayacağı belirtilen seminerde muhtarlarda sıkıntılarını İl Vatandaşlık ve Nüfus Müdürü ile paylaştı

Vali Yardımcı Adem Yılmaz' ın açılış konuşmasının ardından 'Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'ni anlatan bir sunum gerçekleştirildi. Seminerde, 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve kanunların uygulanmasına ilişkin yönetmelik, Kimlik Paylaşım Sistemi, Türk Medeni Kanunu'nda Yerleşim Yeri Adresi ile ilgili hükümler hakkına bilgiler verildi.

Merkez İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Saynur Öztürk, adres beyanı ile yükümlü kişi veya kurumların yerleşim yeri adresine ilişkin değişikliklerin 20 iş günü içerisinde nüfus müdürlüklerine bildirilmesi gerektiğini belirtti.

Muhtarların kanun uyarında değişiklikleri her ayın son haftası içerisinde bağlı bulunduğu ilçenin nüfus müdürlüğüne bildirmekle yükümlü olduğunu hatırlatan Güney, "Muhtarlar, mahallindeki yerleşim yeri adresi değişiklikleri ile karşılaştırmak ve varsa bildirilmemiş olan değişiklikleri her ayın son haftası içinde nüfus müdürlüğüne bildirmekle görevlidir" dedi.

Öztürk, gerçeğe aykırı yerleşim yeri veya cüzdan talep belgesini veren köy veya mahalle muhtarlarının, gerçek dışı beyanda bulunanlar ile bunlara tanıklık edenlere altı aydan dört yıla kadar hapis cezası verileceğini hatırlattı.

Adrese ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve yasalara aykırı hareket eden kamu görevlilerinde cezalandırılacağını ifade eden Öztürk, "Genel müdürlüğümüzce 'Kimlik Paylaşım Sistemi'nin kurumların paylaşımına açılması nedeniyle bu sistemdeki kayıtlardan belge üretebilen muhtarlıklarca yerleşim yeri belgesi verilmektedir.

Ayrıca evlendirme memurlukları, evlenen çiftlerin ortak yerleşim adreslerine ait formları tanzim ederek, nüfus müdürlüklerine 10 iş günü içinde göndermekle yükümlüdür" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.