Menekşe Sokak ödenek bekliyor

Menekşe Sokak ödenek bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla Ordu Valisi Dr. Said Vakkas Gözlügöl'ün müjdelediği Menekşe Sokak'ın restorasyon çalışmaları için aktarılacak ödenek sessizliğini koruyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla Ordu Valisi Dr. Said Vakkas Gözlügöl'ün müjdelediği Menekşe Sokak'ın restorasyon çalışmaları için aktarılacak ödenek sessizliğini koruyor.

  Osmanlı, Rum ve Ermeni mimarisinin özelliklerini yansıtan evlerin bulunduğu Menekşe Sokak'ta tüm yapıların aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi kapsamında Ordu Belediyesi'nin yürüttüğü proje için Kültür Bakanlığı tarafından ayrılan 175 bin YTL proje bedeli henüz belediyeye ulaşmadı. Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu Belediye Başkan Yardımcısı Birol Yılmaz, Menekşe Sokak projesiyle birlikte sokak rehabilitasyonu projesinin de gündeme geldiğini hatırlattı.

  Bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı ile eşgüdüm halinde çalışmaya başladıklarını belirten Yılmaz, "Ordu Belediyesi'nin yürütmüş olduğu 5 adet binanın aslına uygun olarak restorasyon çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı hem Menekşe Sokak hem de Sıtkı Can Sokak üzerindeki tescilli binaların sokak sağlıklaştırması nedeniyle vereceği 175 milyarlık miktar henüz bize ulaştırılamadı.

  Sokak sağlıklaştırması için Kültür Bakanlığı'ndan maddi destek ve katkı noktasında bize ulaşan bir şey olmadı. Söz verildi, destek verilmeyeceğinden kaygımız yok; ancak şu an için sadece bekliyoruz" diye konuştu.
Çalışmalar hakkında da bilgi veren Yılmaz, bu süreçte tespit edilen 5 binanın kamulaştırma çalışmalarının başlatıldığını ve 4 tanesinin kamulaştırma işlemlerinin bittiğini söyledi. Yılmaz, "Şu an 5 tescilli binanın projelerini hazırlatıyoruz.

  Profesyonel bir ekip tarafından Ankara'da hazırlanan projeler Nisan ayının başında bitmiş olacak. Tarihi Kentler Birliği'nin '200 Ortak 200 Eser' programı kapsamında olan Menekşe Sokak, 4-5-6 Nisan'da Çorum'da yapılacak toplantıda tartışılacak.

  Nisan ayında başlatacağımız restorasyon projeleri kurum onayına girecek. Ondan sonra Ordu Belediyesi'ne geçen 4 bina ile ilgili yapım süreci başlayacak. 2008 yılında bu işe başlanmış olunacak" dedi.

 
Ordu'da ilk defa bu çapta bir proje yapıldığını ifade eden Yılmaz, bu nedenle zaman vermenin zor olduğunu, ancak bir tanesinin yapılmasından sonra diğer evlerin inşa süreci için net tarih verebileceklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.