Kuş giribi virüsü deşifre edildi

Kuş giribi virüsü deşifre edildi

Türkiye'de de insan ölümlerine yol açan kuş gribi virüsünün genleri, Türk bilimadamları tarafından deşifre edilerek incelendi ve virüsün insana geçmesine neden olabileceği düşünülen gen değişiklikleri keşfedildi.

Türkiye'de de insan ölümlerine yol açan kuş gribi virüsünün genleri, Türk bilimadamları tarafından deşifre edilerek incelendi ve virüsün insana geçmesine neden olabileceği düşünülen gen değişiklikleri keşfedildi.


Acıbadem Genetik Tanı Merkezi, İstanbul Üniversitesi Klinik Viroloji Bölümü ve Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacıların birlikte çalışarak bulduğu mutasyonlar, ABD'nin ünlü mikrobiyoloji ve halk sağlığı dergisi CDC Emerging Infectious Disease'nin Mart sayısında yayınlandı.
CDC, ABD'de tüm enfeksiyonlarla ilgili gerekli araştırma ve uygulamaları, halk sağlığı önlemlerini düzenleyen ve denetleyen resmi kuruluş olarak biliniyor. Birinci yazarının Dr. Ender Altıok olarak belirtildiği araştırmada keşfedilen 4 ayrı gen mutasyonu değişikliği dünyada ilk kez bulunmuş oluyor.

"VİRÜSÜN AKRABALARI DA ORTAYA ÇIKARILDI"
Bu değişikliklerin hem virüsün insana geçişinde, hem de ağır hastalık yapıcı etkisinde rol oynayabileceği düşünülüyor. Bulgulara göre virüs insana uyum sağlayabilmek için evrim geçirmiş.

  Çalışmada virüsün daha önce dünyada ortaya çıkan diğer virüslerle akrabalık ilişkileri de aydınlatıldı.

  Doğu Anadolu'da ölümlere yol açan virüsün kökeni Çin'in Qinghai bölgesindeki bir kaz olduğu saptandı. Moleküler epidemiyoloji denilen ve hastalık etkenlerinin kökenini ve izledikleri yolu moleküler genetik yöntemler kullanarak bulmaya çalışan bilim dalının ülkemizdeki başarılı uygulaması başta kuş gribi olmak üzere yeni çıkan diğer tehlikeli mikrop türlerinin tanımlanması ve önlemler için stratejiler geliştirilmesi olanağı da veriyor.

"MANYAS'TAKİ VİRÜS RUSYA'DAKİ BİR TAVUKTAN"
Çalışmadan çıkan bir diğer sonuç ise Doğu Anadolu'da ve Manyas'ta görülen kuş gribi vakalarının birbirlerinden farklı virüslerle meydana geldiğinin ortaya çıkarılması.

  Medyada o dönem virüsün hem doğuda hem batıda görülmesi kuş gribi önlemlerinin sorgulanmasına yol açmıştı. Genetik inceleme sonuçları Manyas'ta görülen virüsün Rusya'nın Kurgan bölgesindeki bir tavuktan kaynaklandığını ortaya koydu. Oysa Doğu Anadolu'daki virüs Çin'in Qinghai bölgesindeki bir gölde bulunan kazdan kaynaklanıyor. Bu durumda
yayılma olmadığı, ayrı göçmen kuşlarla Anadolu'nun değişik bölgelerine taşındığı ortaya çıkıyor.

  Türk araştırıcıların uyguladığı yöntemin bir diğer uygulama alanı da virüsün kökeni ve dolaşma yollarının yanında güçlü olup olmadığının ve hastalıklara direnç geliştirip geliştirmediğinin de çok kısa sürede saptanmasına olanak vermesi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.