Kuraklık arıcılarıda vurdu

Kuraklık arıcılarıda vurdu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki arıcılar, kuraklık sebebiyle arılarını Muş Ovası ve çevresindeki dağlarda konaklatmaya başladılar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki arıcılar, kuraklık sebebiyle arılarını Muş Ovası ve çevresindeki dağlarda konaklatmaya başladılar.

  Muş, arıcılık yapan vatandaşların akınına uğruyor. Her yıl Muş Ovası ile çevresindeki dağları mesken tutan arıcıların yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan kuraklık sebebiyle çok sayıda arıcının Muş'a geldiği kaydedildi. Muş, arıcılığa elverişli olmasının yanı sıra kuraklıktan etkilenmemesi sebebiyle arıcıların tercih ettiği illerin başında geliyor.

  Ordu ve Samsun illerinin yanı sıra Günedoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerden de gelen arıcıların çokluğu dikkatleri çekiyor.
Mardin'in Derik ilçesine bağlı Dumluca köyünden gelerek Muş'un Elçiler Köyü yakınlarında konaklayan Tahsin ve Yaşar Bedirhanoğlu isimli arıcılar, kuraklık sebebiyle Muş'a gelmek zorunda kaldıklarını belirttiler. Mardin'de kuraklığın hat safhada olduğunu ve verim almalarının imkansız olması sebebiyle Muş'ta konaklamayı tercih ettiklerini söyleyen Tahsin ve Yaşar Bedirhanoğlu, "Kuraklık sebebiyle Muş'a gelmek zorunda kaldık. Biz buraya gelip konakladıktan sonra bir çok arıcı arkadaşımız bizi arayıp Muş'ta durumun nasıl olduğunu soruyorlar.

  Mardin'deki çok sayıda arıcı arkadaşımız da arayış içerisindeler. Büyük bir kısmı Muş'a gelerek konaklayacak. Mardin'de ne ot var ne çiçek. Bu şartlarda arılarımızı kendi ilimizde konaklatırsak verim almak imkansız" şeklinde konuştular.


Mardin'den Muş Ovası'na gelen Ramazan İnce isimli arıcı ise, kuraklık sebebiyle Muş'a gelmek zorunda kaldıklarını ve bir çok arkadaşlarının da Muş'a gelmek için hazırlık yaptıklarını söyledi. Muş'a çok sayıda arıcının geldiğini belirten Ramazan İnce, "Muş'ta kuraklığın olmamasının yanında arıcılığa elverişli olması tüm arıcıları buraya yönlendiriyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.