Kırım Kongo 2008 de 7 can aldı

Kırım Kongo 2008 de 7 can aldı

Sağlık Bakanlığı, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanan 97 kişiden 7'sinin tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanan 97 kişiden 7'sinin tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini bildirdi.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın-yayın organlarında yer alan, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısına ilişkin çelişkili rakam ve ifadeler içeren haberlerin yer aldığı belirtildi.

 Açıklamada, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının 2002 yılından itibaren Türkiye'de özellikle bahar ve yaz aylarında görüldüğü belirtilerek, şöyle denildi: "Vakalar çoğunlukla Orta Anadolu ve Orta Karadeniz bölgesinde yoğunlaşmaktadır. KKKA, insanlarda ani başlayan ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik ve belirgin iştahsızlık gibi belirtilerle başlamaktadır.

  Ayrıca hastalarda bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi yakınmalar da görülebilirken, daha sonra bu belirtilere vücudun çeşitli yerlerinde görülen kanamalar da eşlik edebilir. Kişisel korunma önlemlerinin alınması hastalıktan korunmada en önemli husustur. Kişisel korunma önlemleri
kapsamında hayvan kanı, dokusu veya hayvana ait diğer vücut sıvıları ile temas sırasında gerekli korunma önlemleri alınmalıdır.

  Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda bulunulması durumunda, vücut belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmeli; yapışan keneler bir cımbızla, kenenin deriye yapıştığı yerden tutulup çıkarılmalıdır.

  Korunma amaçlı olarak giyinilmeden önce giysilere uygulanabilen 'repellent' olarak bilinen kene kovucular dikkatli bir şekilde kullanılabilir. 21 Mayıs 2008
tarihi itibariyle Bakanlığımıza 97 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi vakası bildirilmiştir. 7 vatandaşımız yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.