KESK’ ten Eylem

KESK’ ten Eylem

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu( KESK), “Bu 1 Nisan’ da Şaka Yapmıyoruz Eylem Yapıyoruz” sloganıyla Şadırvan mevkiinde bir eylem gerçekleştirdi

Mecliste görülmesi devam eden yeni Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısıyla(SSGSS) ilgili tüm Türkiye" de eşzamanlı yapılan protesto eylemlerinin Ordu ayağı saat 15:00" te Şadırvan" da yapıldı.

AKP aleyhine sloganlar atılan eylemde KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDB' nin çağrısıyla Türkiye'nin her yerinde çeşitli Sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin ortak basın açıklaması dağıtıldı.

Dağıtılan basın açıklamasında şunlar belirtildi: ”Şu anda meclis genel kurulunda bu ülkenin geleceği görüşülüyor.

Emeklilik yaşının 65"e çıkartarak, emekliliği tamamen hayal haline getirecek; katılım ve katkı paylarıyla sağlığı paralı hale getirecek; emekli aylıklarını düşürecek; yıpranma paylarımızı elimizden alacak SSGSS yasası, kamuoyunun tüm tepkisine, emek ve meslek örgütlerinin itirazlarına rağmen Meclis Genel Kurulu"ndan geçirilmek isteniyor!

Şu anda Türkiye"nin dört bir yanında on binlerce emekçi, tek bir amaç için, bu yasanın derhal Meclisten geri çekilmesi için alanları doldurmuş bulunuyor.

5 yılı aşkın zamandır emekçilerin taleplerini duymazdan gelen AKP hükümeti, alanlardan yükselen bu sese kulak tıkamayı bıraksın ve yasayı geri çeksin.

5 yılı aşkın zamandır IMF"nin taleplerini, halkın ihtiyaçlarından daha üstün gören AKP Hükümeti, 70 milyon yurttaşımızın ortak sesine kulak versin ve bu yasayı derhal geri çeksin.

Bu yasa gündeme geldiğinden bu yana, bizler bu yasanın IMF ve Dünya Bankası"nın dayatmaları sonucunda hazırlandığını dile getirdik. IMF ve Dünya Bankasının dayattığı tüm yasalar gibi, bu yasanın da temel önceliği, halkın değil, uluslar arası sermayenin çıkarlarıdır.

Bu yasa, halkın sağlık hakkına yapılan harcamaları, ülkemizin geleceğine yapılan yatırımları “kara delik” olarak gören kara bir zihniyetin ürünüdür! Bu neo-liberal zihniyet, faizlerin ödenmesini, faiz dışı fazla hedeflerinin tutturulmasını sağlığımızdan, sosyal güvenliğimizden, emeklilik hakkımızdan, çocuklarımızın geleceğinden daha önemli görmektedir.

Emekçilerin böylesi karanlık bir zihniyetle uzlaşması mümkün değildir! Onlar bu ülkenin geleceğini IMF kredilerine satmış olabilirler ama bizler çocuklarımızın geleceğinin satılığa çıkartılmasına izin vermeyeceğiz. Biz, çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız!

Buradan milletvekillerine sesleniyoruz! Ey kendisi 2 yılda kıyak emekli olurken yurttaşlarının 65 yaşında emekli olmasına oy kullanacak milletvekilleri, ey komisyon çalışmalarında SSGSS yasasının içerisine milletvekilleri için “temsil tazminatı” yerleştirmeye çalışan milletvekilleri, gelin birazcık vicdanınız, birazcık insafınız varsa bu yıkım yasasına “hayır” oyu kullanın!
Toplumsal uzlaşma sağlanmaksızın, emek ve meslek örgütlerinin eleştiri ve talepleri dikkate alınmaksızın çıkartılacak yasanın vebali, o yasaya parmak kaldıran milletvekillerinin yakasını ömürleri boyunca bırakmayacaktır.

Türkiye"ye verilecek kredi için SSGSS yasasının çıkartılmasını şart koşan IMF Heyeti ne kadar kararlıysa; daha önce cumhurbaşkanlığından ve anayasa mahkemesinden dönen bu yasayı bir kez daha meclise taşıyan AKP Hükümeti ne kadar karalıysa, bu alanları dolduran emekçiler onlardan bin kat daha kararlıdır. Bizler bu yasanın yürürlüğe girmesine asla izin vermeyeceğiz!

Bu yasa Meclis"ten geçse de bizim gündemimizden düşmeyecektir. Bizler bu yasaya karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bugün Türkiye"nin dört bir yanında yan yana gelen on binlere, on binlerce kişi daha katarak, eylemlerimizi örgütlemeye devam edeceğiz. Yarın saat 13.00"te Türkiye"nin her yerinden gelecek olan kadınlar “tadilat yetmez, yasa tümden geri çekilsin” diyerek yine Meclis önünde olacaklar.

İşçiler, kamu çalışanları, kadınlar, gençler bu yasaya karşı çıkıyor! Biliyoruz ki, biz karşı çıkarsak, yapamazlar!”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.