KESK: 1 Mayıs' ta Taksim' deyiz

KESK: 1 Mayıs' ta Taksim' deyiz

KESK, 1 Mayıs' ı Taksim Meydanı'nda kutlayacaklarını belirterek, "Taksim' de demokratik, barışçıl ve meşru hakkımızı kullanacağız" dedi.

Yapı-Yol Sen' in 1998-1999 yılında Boğaziçi Köprüsü gişelerinde düzenlediği "iş bırakma eylemleri" sonrasında, memurlara kesilen yaklaşık 70 bin YTL para cezası üzerine sendikan tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürülen dava sonucunda kazanılan manevi tazminatlar memurlara dağıtıldı.

Tazminatların dağıtımı için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım-Onarım Başmühendisliği'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Haydar Aslan, KESK İstanbul 1 No' lu Şube Başkanı Çetin Dinçer, Yapı-Yol Sen eski Genel Başkanı Bedri Tekin ve sendikalılar hazır bulundu.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, toplantıda yaptığı konuşmada, AİHM' nin kararının memurların toplu eylem, grev ve iş bırakma eylemleri önündeki hukuki engelleri ortadan kaldıracağını belirterek, "Mücadelemiz sürecek" dedi. Yaklaşan 1 Mayıs öncesi kutlamalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Tombul, 1 Mayıs' ın yıllardır dünyada birlik, mücadele ve dayanışma günü olara kutlandığını ve hükümetten 1 Mayıs' ın tatil edilmesi ve İstanbul'da kutlamaları Taksim' de yapmak olarak 2 talepte bulunduklarını söyledi. 1977 yılında yaşanan olaylardan dolayı 1 Mayıs' ta Taksim' in öneminin kendileri için çok ayrı olduğunu anlatan Tombul, her türlü kutlamaya, konsere açık olan Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına da açık olması gerektiğini kaydetti. 1 Mayıs' ı Taksim' de kutlayacakları ifade eden İsmail Hakkı Tombul, "Taksim' de demokratik, barışçıl ve meşru hakkımızı kullanacağız" diye konuştu.

KESK Başkanı Tombul, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geçen yıl İstanbul'da yapılmak istenen 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan olaylardan İstanbul Valiliği ve polisi sorumlu tutan Tombul, "Biz Dolmabahçe' de toplanmak istiyorduk, toplanmak isteyenlere gaz bombası ile saldırıyorlardı. Biz gittik oraya. Bizi gözaltına almaya çalıştılar. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. Burada bir olaydan daha çok güvenlik güçlerinin kontrolsüz güç kullanması söz konusuydu. Birey olarak güvenlik güçlerinin değil onları yönlendiren onlara talimat veren idarecilerdedir suç" şeklinde konuştu.

İsmail Hakkı Tombul, '1 Mayıs' ta Taksim' de toplanılması ve 1977 benzeri olayların yaşanması halinde kimin suçlu olacağını' sorması üzerine, "Bunun sorumlusu günlerdir Taksim Meydanı'nı yasakçı anlayışla geren hükümet, İstanbul Valiliği olur. Biz böyle bir olayın yaşanmasını istemiyoruz. Bütün kortejlerimizde bir olayın çıkmaması için önlemlerimizi oluşturuyoruz. Yapılması gereken 'toplumu germeden 1 Mayıs' ta anmayı gerçekleştirin, barışçıl demokratik bir eylem olsun', diye çağrı yaptığı andan itibaren tansiyon birden bire düşer ve bu olaylardan hiçbirisi yaşanmaz" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısının ardından AİHM' nin verdiği manevi tazminat davası sonucunda ödenen 89 bin YTL' den işçilere ödenecek 24 bin YTL' yi temsilen bazı sendika üyelerine paraları verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.