İstihdam paketi tamam

İstihdam paketi tamam

İşveren sigorta paylarında 5 puanlık indirim geliyor.

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında istihdam paketinin ele alındığını belirterek, bu paketin içinde kıdem tazminatının olmadığını söyledi.

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Kurulda yaklaşık 1 ay önce de ele alınan istihdam paketinin de değerlendirildiğini bildiren Bakan Çiçek, konunun karara bağlandığını belirtti.

Cemil Çiçek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın düzenleyeceği basın toplantısıyla detaylı bir bilgilendirme yapacağını belirterek, ana başlıklarla ilgili şu bilgileri verdi: "Eskiden beri iş dünyasının, meslek kuruluşlarının talepleri vardı. Zorunlu istihdam yüklerinin hafifletilmesiyle ilgili bu tasarı kanunlaşırsa, bu yükler belirli ölçüde hafifleyecektir. İşveren ve taşeron arasındaki ilişkiyi yeniden disipline eden hükümler olacaktır. Tasarıda, özürlülerin, gençlerin ve kadınların istihdamını teşvik eden hükümler vardır.

İşsizlerin, meslek yeterliliklerini artırarak istihdama girişlerini kolaylaştıran hükümler var. Maalesef bir taraftan çok sayıda işsiz insanımız var. Öbür tarafta da nitelikli iş arayan iş çevreleri var. Bunları buluşturmak için bu işsiz vatandaşlarımızın da yeteneklerini geliştirmek bu manada belli bilgi ve becerilerini elde etmeleri bakımından işe girişlerini kolaylaştıracak düzenlemeler, eğitim programları buralarda olacak.

Bu tasarı, işsizlik sigortası ödeneğini artırıyor. Bölgesel ve ekonomik kalkınmaya yönelik yatırımları destekleyen bir yönü de vardır. Türkiye'nin bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldıracak ve böylece o bölgeleri daha fazla kaynak artırımına imkan veren bir düzenleme de bu kanunda var. İstihdamı ve işverenimizin rekabet gücünü artırmaya yönelik iş gücü maliyetlerinde 5 puan prim indirimi düşüren madde de bu kanun içinde yer alıyor.

Özellikle ekonomik sıkıntıların dünyada baş gösterdiği bir dönemde zannediyorum bu ve içeriğindeki diğer hükümler istihdam açısından önemli kolaylıklar, imkanlar getirmiş olacaktır."

Kıdem tazminatının istihdam paketinde yer alıp almadığına ilişkin soru üzerine Çiçek, "Kıdem tazminatı bu paketin içinde yok. Çünkü bu sendikaların önem verdiği bir konudur. Bu paketin içinde kıdem tazminatı yok" diye konuştu.

Çiçek: 1 Mayıs tatil değil

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı Cemil Çiçek, 1 Mayıs'ın Emek ve Dayanışma Günü olarak Türkiye'de kutlandığını anımsatarak, Bakanlar Kurulu'nun da bundan böyle 1 Mayıs'ın, Emek ve Dayanışma günü olarak kutlanması konusunda bir karar aldığını bildirdi.

Bakan Çiçek, "Bakanlar Kurulu kararı aldık. Dolayısıyla bu karar imzaya açılmıştır. Bununla ilgili sair düzenlemeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'mız yapacaktır. Bundan böyle 1 Mayıs dünyadaki emsallerine paralel olarak emek ve dayanışma günü olarak kutlanacak" dedi.

Önceden ilan edilmiş yerlerde kutlanacak

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, arzularının, 1 Mayıs toplantılarının, devletin, mülki makamların, valiliklerin, kaymakamlıkların daha evvel ilan ettikleri yerlerde yapılması olduğunu
belirterek, "Çünkü biz de siyasi partiler olarak miting yaparken her istediğimiz yerde değil, önceden ilan edilmiş yerlerde yapıyoruz" dedi.

1 Mayıs'ın tatil günü olmasını arzu etmediklerini ifade eden Cemil Çiçek, şöyle konuştu: "Çünkü tatilin getirdiği ilave bir sürü yükler var. Türkiye, dünya büyük bir ekonomik durgunluk içerisindeyken, 1 günlük
kayıp en az 2 katrilyon liradan aşağı değildir. Çünkü o gün tatil olunca fabrikalar, iş yerleri çalışmayacak. İşlemler gecikecek. Bütün bunlar hesaba katılarak tatil olma mecburiyeti de yok. Dünyanın her tarafında da bu tatil olarak kutlanılmıyor. Bazı günleri zaten tatil olmadan da kutluyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.