İş Dünyası Güven ve İstikrar İstiyor

İş Dünyası Güven ve İstikrar İstiyor

Ticaret Borsası Başkanı Necdet Gürsoy, Türkiye ekonomisinin bir ay gibi kısa bir sürede şekil değiştirdiğini söyledi

Necdet Gürsoy, Türkiye'nin son günlerde çok gerildiğini ve bu ortamda ekonominin bir anda olumsuz yönde etkilendiğini belirtti.

Bu olumsuz tablo nedeniyle iş dünyasında güvensizliğin oluştuğunu ifade eden Gürsoy, "Kimse geçmiş de olduğu gibi ekonomideki rahatlığın bozulmasını istemez.

Gelişen son olaylardan sonra Türkiye ekonomisi gerilmesi ve özellikle dünyadaki Mortgage etkisiyle beraber piyasalar ister istemez olumsuz etkilendi. ABD'deki büyük zararlar eden bankaların dünyaya global olarak yansıyan etkisinde Türkiye'de hararetli bir konuma geldi" dedi.

Türkiye'nin şu aşamada belli sıkıntılardan geçmesinin kaçınılmaz olduğunu ve herkesin buna hazırlıklı olması gerektiğini dile getiren Gürsoy, "Türkiye şu aşamada belli bir sıkıntıdan geçecek. Ama bunun şiddetini kestirmek mümkün değil.

Bunlara artı olarak bizim bölgemizin en önemli sorunu sıcak para girişinin olmayışı. Sabit gelirli insanların yüzde 80'i çeşitli kredilerle beraber bankalara bağımlı hale geldiler. Dolayısıyla bu paraların ağırlıklı kısmı esnafa değil bankalara gidiyor.

Dolayısıyla esnafın çekmiş olduğu sıcak para sıkıntısı son derece kritik bir noktaya geldi. Bu tablonun değişimi ne zaman denildiği zaman belki Haziran aylarında düzeleceğini tahmin ediyoruz. Ancak bu süre içerisinde özellikle bölge halkı oldukça hırpalanacaktır.

 Bana göre Ordu bunu daha şiddetli yaşayacaktır. Bunun için herkes kendi pozisyonunu çok iyi değerlendirmeli ve hazırlıklı olması gerekiyor. Ama temennimiz ekonominin iyi olması ve düzelmesi

. Çünkü gerçekten geçmişte istikrarlı bir ekonomiyle beraber ticaret yapan
insanların tekrar aynı ekonomiye özlem duyduğu bir gerçektir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.