İNCİ AKYILDIZ: LAİK EĞİTİMDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ GİZEM HOCA’NIN YANINDAYIZ!

İNCİ AKYILDIZ: LAİK EĞİTİMDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ GİZEM HOCA’NIN YANINDAYIZ!

Ordu Kadın Platformu Adına İnci AKYILDIZ yaptığı açıklamada: Dinci ve gerici gruplar iktidardan aldıkları güçle bilim yuvaları olan üniversiteleri kontrol altına almak için çeşitli provokasyonlara imza atıyor. Bunun son örneği Kadir Has Üniversitesinde

Bilimsel özgürlük, akademik özerklik her tür iktidar odağından bağımsız kalarak sağlanabilir…

LAİK EĞİTİMDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ GİZEM HOCA’NIN YANINDAYIZ!

Ordu Kadın Platformu Adına İnci AKYILDIZ yaptığı açıklamada: Dinci ve gerici gruplar iktidardan aldıkları güçle bilim yuvaları olan üniversiteleri kontrol altına almak için çeşitli provokasyonlara imza atıyor. Bunun son örneği Kadir Has Üniversitesinde yaşandı. Çeşitli dinlere mensup öğrencilerin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için tahsis edilen bir odayı tekeline almaya çalışan bir grup, ibadethanede ayakkabılık bulunmasına rağmen fakülte koridorlarına ayakkabılarını sermiştir. Bu konuda uyarılmalarına rağmen provokasyonlarına devam etmişlerdir. Bu odanın mescit olmadığını, odadan bütün dinlere mensup öğrencilerin faydalandığını ve seccade kullanmaları gerektiğini ifade eden hocalarını kayda almış ve daha sonra dinci trollere hedef göstermişlerdir. Videodan da anlaşılacağı üzere olaydan hemen önce hocalarını odasında tehdit etmişlerdir.

gizemhocayadestek.png​Tüm bu tehditler ve sosyal medya üzerinden yürütülen linç girişimine karşı Kadir Has Üniversitesi öğrencisi gençler şu açıklamayı yaparak hocalarına sahip çıkmıştır: “İlgili hedef gösterme çağrısını yapan ve bu konuda örgütlenme sağlayan Tügva ve muadili kurumlar biz öğrenciler için en güvenilir alanımız olan okulumuzda tehdit yarattığını söylemek kaçınılmazdır. Üniversiteler eğitim kurumları olup ülkemizin geleceğini oluşturan gençlerin eğitim haklarını böyle propagandalara malzeme edilmesine göz yummayacağız, bizler hiçbir baskı altında kalmadan, bilimin önderliğinde, bağımsız ve laik eğitim sistemi içerisinde gelecekte ülkesine değer katmayı hedefleyen öğrencileriz. Üniversite ilke ve değerlerimizi göz önünde bulundurarak olayı algı çabasına dönüştüren bireylerin bilinçli politikalar yürüttüğünü söyleyebiliriz. Bu bağlamda bizi ve tüm Kadir Has mensuplarını tehdit eden, ötekileştiren ve can güvenliğimiz konusunda endişeye düşüren kurum ve kişilerin aksiyonlarını kabul etmiyor ve göz yummuyoruz.”

Biz de Ordu Kadın Platformu olarak Kadir Has Üniversitesi öğrencisi gençlerin açıklamasını destekliyoruz. Bu provokasyonun geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ‘in tarikatlara destek vermeye devam edeceklerini ilan etmesinin hemen ardından gerçekleşmesini büyüyen tehlikenin göstergesi olarak kabul ediyor ve uyarıyoruz!

Üniversiteler sadece ve sadece bilim yuvalarıdır. Hiç bir dinin veya tarikatın arka bahçesi değildir. Laik eğitimden asla vazgeçmeyeceğiz.

Gizem Hoca’nın yanındayız, dedi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.