İl Genel Meclisinden bina talepleri bitmiyor

İl Genel Meclisinden bina talepleri bitmiyor

Ordu'da çeşitli nedenlerle kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet kalitesini artırmak veya yeni bir projeyi hayata geçirmek için İl Genel Meclisi'nden bina talepleri artış gösteriyor.

Ordu'da çeşitli nedenlerle kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet kalitesini artırmak veya yeni bir projeyi hayata geçirmek için İl Genel Meclisi'nden bina talepleri artış gösteriyor.

           
Geçen hafta İl Sosyal Güvenlik Müdürü'nün hizmet kalitesini artırmak için istediği bina talebine, Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu İl Koordinatörü'nün Avrupa Birliği hibe fonlarından yararlanabilmek için bina talebi eklendi.

   İl Genel Meclisi mayıs ayı 4. birleşim toplantısında söz alan Tarımsal Kalkınma Kurumu İl Koordinatörü Yüksek Ziraat Mühendisi Engin Kontaş, kurumun görevleri ve işlevleri hakkında meclis üyelerine bilgi sunumu yaptı. Engin Kontaş, Türkiye'de koordinatörlük kurulan 20 ilin Avrupa Birliği hibe fonlarından yararlanabilmesi için iki önemli unsurun olduğunu belirtti. Bunların eğitimli personel ve fiziki şartların olduğunu hatırlatan Kontaş, 17 personellerinin Çorum"da düzenlenen eğitimleri başarıyla tamamladığını kaydetti.

   Akredite olma yolunda en büyük sorunlarının fiziki şartlar olduğunu dile getiren Kontaş, "Personel sayısı ve iş yüküne göre ihtiyaca cevap verebilecek bir büro, akreditasyon için aranan ana şartlardan biridir. Büro olarak personelin verimli olarak çalışabileceği 5 odalı, en az 250 metrekare büyüklüğünde bir alan, en az 40 metrekarelik bir arşiv ve 30 kişilik bir toplantı salonu gerekmektedir.

   AB tarafından Türkiye'ye verilecek olan 2.5 milyar euroluk Katılım Öncesi Mali Yardım (IPARD) hibe desteklerinden Ordu'nun da yararlanabilmesi için, il koordinatörlüğüne uygun yer bulunması ve yerleşiminin yapılması gerekir. Ancak bu şartlar altında hibe fonlarından yararlanabiliriz" dedi.
Çevre illerden Samsun, Amasya, Trabzon ve Çorum'da İl Özel İdaresi'ne ait binaların kuruma tahsis edildiğini hatırlatan Kontaş, "Biz de İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne ait sahildeki binanın 2 katını veya ihtiyacı karşılayabilecek bir başka binanın il koordinatörlüğüne büro olarak tahsisinin yapılmasını istiyoruz.

   Tahsisin yapılmasıyla birlikte ilimizde hazırlanacak proje bedellerinin yüzde 50'si oranında hibe alınarak müteşebbislere ödenmesiyle yatırıma ve istihdama dönüşmesi sağlanacaktır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.