Giresunlulardan Başbakana fındık mektubu

Giresunlulardan Başbakana fındık mektubu

Giresun’da kurulu bulunan 37 sivil toplum örgütü dün bir araya gelerek Başbakan Tayip Erdoğana fındık sorunlarıyla ilgili mektup gönderdi.

Giresun"da kurulu bulunan 37 sivil toplum örgütü dün bir araya gelerek Başbakan Tayip Erdoğana fındık sorunlarıyla ilgili mektup gönderdi.

37 kuruluşun altında imzası bulunan mektubun içerine GESOB başkanı Ali Kara, açıkladı.Kara yaptığı yazılı açıklamada Karadeniz Bölgesi insanının dörtte üçünün geçimini fındık tarımıyla sağladığına dikkat çekerek, fındığın ayrıca bölge ekonomisinin lokomotif sektörü olduğuna işaret etti. 2008 ürünü fındığında, son otuz yılın en yüksek rekoltesinin oluşacağını anlatan Kara, mektubunda Başbakan Erdoğan'dan, 2008 ürünü fındığına devlet desteğinin sağlanmasını talep etti.

Başbakan Erdoğan'dan, 2008 ürünü fındığına iyi bir fiyat verilmesini de istediğini belirten Kara, mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Sayın Başbakanım, önceki yıllarda TMO ve FİSKOBİRLİK'in elinde bulunan stokların yağlığa ayrılma kararı üreticinin elindeki fındığı satmamasına imkan oluşturmak ve serbest piyasa fiyatlarının daha da düşmesine engel olmak için vazgeçilmez bir yol olarak görülmektedir.

Tarım ihracatında iki milyar dolara yaklaşan rakamlarla önemli bir yer tutan altı milyon insanımızın ekonomik refahını sağlayan önemli bir ürünümüzün her alım döneminde yeni bir sorunla karşılaşmaması için hükümetimizin yönlendireceği üretici kuruluşları, Bölge esnaf kuruluşları, ihracatçı birlikleri ve bölge üniversitelerimizin katkıları ile oluşacak fındık için ortak bir gelecek tespitinin yapılması da zaruret haline gelmiştir.

Sayın Başbakanım, Son günlerde gerek iktidar partisi milletvekillerinin, gerek ilgili kuruluşların fındıkla ilgili olumlu söz ve demeçleri umutsuzluğa düşmüş, yöre halkını sınırsız bir beklenti içine sokmaktadır.

Gelişen bu olaylar karşısında GESOB olarak ilimizin sorunlarına duyarlı bir davranış sergileyerek her türlü istismarı önlemek adına üreticilerimizin ve yöre halkımızın tertemiz duygularının da sömürülmemesi için sağduyulu bir anlayış içinde zatıalinizden bölge için hayati önem arz eden bir beklentideyiz.

 Bu beklentilerin müjdeye dönüşmesini fındık üreticisi, Karadeniz esnafı ve Karadeniz halkı olarak zat-ı alinizden sabırsızlıkla bekliyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.