Giresun adasının turizme açılması

Giresun adasının turizme açılması

Asaf Zeki Kitapçı, Giresun adasını tarihi, kültürel ve doğal yapısını koruyarak yöre turizmine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Asaf Zeki Kitapçı, Giresun adasını tarihi, kültürel ve doğal yapısını koruyarak yöre turizmine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Kitapçı, Giresun Gazeteciler Derneği"nde düzenlediği basın toplantısında, Giresun adasını yöre turizme kazandırmak amacıyla eko-turizm gelişim planı hazırladıklarını belirtti. Plansız ve projesiz yapılan çalışmaların turizm alanlarına önemli zararlar verdiğine dikkat çeken Kitapçı, yaylalarda bu durumun acı örneklerinin yaşandığını, aynı durumun Giresun adasında yaşanmaması için planlı hareket ettiklerini ifade etti.

Giresun adasını, tarihi, kültürel ve doğal yapısını koruyarak yöre turizmine kazandırmayı hedeflediklerini dile getiren Kitapçı, “TÜRÇEK Giresun Şubesi ile ortaklaşa "Giresun Adası Kullanım Esasları ve Eko-turizm Gelişim Planı" hazırladık. Amacımız Giresun adasını incelemek ve bir fikir birlikteliği oluşturmaktır. Bunda da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Bu planla, Giresun adasını, tarihi, kültürel ve doğal yapısını koruyarak yöre turizmine kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Giresun Adası Eko-turizm Gelişim Planı Proje Koordinatörü Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Giresun Şube Başkanı Hakan Adanır ise Giresun adası ile ilgili bilgilerin yeterli düzeyde bulunmadığına işaret etti. Adanır, Giresun adasıyla ilgili yürüttükleri proje kapsamında bir kitapçık hazırladıklarını belirterek, “Kitapçıkta adanın tarihi bilgileri, doğa, kuş envanteri, diğer canlı türleri, bitki envanteri yer alıyor. Adanın tanıtımını en iyi şekilde sağlayacağına inandığımız kitapçığın dağıtımına başladık. Burada bir ilki gerçekleştirdik. Bunun mutluluğu içerisindeyiz” diye konuştu.
Adanır, Giresun adasının ören yeri ilanının da Eko-turizm Planı'nın öncelikleri arasında bulunduğunu vurgulayarak bunu gerçekleştirdikleri takdirde hazırladıkları eko-turizm gelişim planının kolaylıkla hayata geçeceğini söyledi.
Planla, adanın su altı ve yer üstü arkeolojik araştırmasının yapılacağını, bunun yanı sıra adada özellikle kuşların üreme dönemi ve doğal yaşamın İnternet üzerinden yayınlanacağını anlatan Hakan Adanır, Giresun Adası Eko-turizm Planı'nı önümüzdeki günlerde Giresun Valiliği'nin onayına sunacaklarını sözlerine ekledi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.