Gazetecilerden küresel ısınma kurultay

Gazetecilerden küresel ısınma kurultay

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), küresel ısınma sorununun kamuoyuyla paylaşılması amacıyla 7 Mayıs'ta Küresel Isınma Kurultayı düzenliyor.

Çevre sorunlarının oluşturduğu olumsuz sonuçların küresel çerçevede ortaya çıkmasıyla beraber "Yaşadığımız tek dünyada hepimiz aynı gemideyiz" gerçeğinin kamuoyuna tüm yönleriyle anlatılması hedefiyle düzenlenen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Küresel Isınma Kurultayı'nın bitiminde sonuç bildirgesi açıklanacak.

Kurultayın bilimsel bazlı zirve dokümanları ve sonuç bildirgesi ilkokul, lise ve üniversitelerle de paylaşılacak. Küresel Isınma Kurultayı'nda hükümet, kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler temsil edilecek.

Bu çerçevede Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayacak olan kurultayın panel bölümünde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun moderatörlüğünde basının üst düzey temsilcileri "Medya'nın Küresel Isınmaya Yaklaşımı" konusunu ele alacak.

TGC'nin çevre ve iklim değişikliği konusunda toplumsal bilinci artırmak amacıyla uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü Küresel Isınma Kurultayı için hazırlanan afiş ve pankartlar, İstanbul'da İETT otobüsleri, billboardlar ve meydanlarda geniş çerçevede sergileniyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, cemiyetin küresel ısınma sorununa karşı kamuoyu bilinci oluşturmayı asli görevlerinden biri olarak kabul ettiği belirtilerek, "Küresel Isınma Kurultayı; küresel ısınmadan kuraklığa, emisyon salınımından erozyona tüm çevre sorunlarına ulusal ve uluslararası bazda kamuoyunun dikkatini çekmeyi hedeflemektedir.

Zirve, tüm kesimlerin çevreye duyarlılıklarının üst düzeye çıktığı ve kalıcı başarı örneklerinin sergilendiği bir platform olacaktır. Bu yaşam sadece bizim değil, aynı ölçüde gelecek kuşaklara aittir.

 Ağaç yaşken eğilir felsefesiyle çevre bilincinin yaratılması çocukluktan başlayarak birinci önceliklerimiz arasında yer almalıdır. Bu çerçevede, Türk medyası üzerine düşen görev ve sorumluluğunu yerine getirmeye hazırdır" denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.