"Fındık gibi havadanda para kazanın"

"Fındık gibi havadanda para kazanın"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, memleketi Ordu'da işadamlarına sitem etti. Sadece fındık üzerine iş yapılmasını eleştiren Bakan Güler, Ordu'nun yer altı ve yer üstü maden potansiyellerinin ...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, memleketi Ordu'da işadamlarına sitem etti. Sadece fındık üzerine iş yapılmasını eleştiren Bakan Güler, Ordu'nun yer altı ve yer üstü maden potansiyellerinin gün yüzüne çıkarılmayı beklediğini kaydederek, "Fındıktan para kazanıyorsunuz ama havadan para kazanmıyorsunuz" dedi.

          
Bakan Güler, 'Enerji Verimliliği' projesi hakkında bilgi vermek üzere geldiği memleketi Ordu'da, Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) toplantı salonunda işadamları ile bir araya geldi.

  5 yıldır enerji ve madencilik alanında birçok reformlar yaptıklarını, yasaları düzenlediklerini ve özel sektörün önünü açtıklarını belirten Bakan Güler, Ordulu işadamlarının bu tabloya kayıtsız kalmalarını anlamakta zorlandığını söyledi. Ordu'nun son 5 yılda madencilik, jeotermal, elektrik ve diğer potansiyellerinin haritasını çıkardıklarını, Topçam Barajı, elektrik santralı yapımına başlandığını, maden çalışmalarını özel sektöre açtıklarını, fakat bu çalışmaların hiç birisinde Ordulu firmaya rastlamadığını dile getiren Bakan Güler, "Ordu'da bu kadar enerji yatırımı olabilecek potansiyel varken sizden biriniz bile enerji yatırımına girmiyor.

  Adam Türkiye'nin öbür ucundan gelecek Melet Irmağı'nda baraj yapacak, santral yapacak, maden bakacak, rüzgar enerjisinden elektrik üretip satmak için koşturacak, jeotermal sudan para kazanacak, siz hala burada enerji yatırımı yapmayacaksınız. Sizin hemşeriniz olan bir Enerji Bakanı olarak üzülüyorum. Millet sudan, havadan para kazanıyor. Siz fındıktan para kazanıyorsunuz ama havadan para kazanmıyorsunuz" diye konuştu.
Enerji, jeotermal, rüzgar türbinleri, madencilik faaliyetlerinin sanıldığı kadar zor olmadığını da vurgulayan Bakan Güler, bu alanda yatırım yapmak isteyen işadamlarına her desteği vereceğini söyledi.

  Maden haritalarının herkese açık olduğunu ve parayla satılmadığını belirten Güler, "Bakın Ordu'da kömür yatakları bulduk, jeotermal ve rüzgar haritasını çıkardık. Sizin yapacağız iş sondaj yapıp bunları çıkarmak. Fındıktan daha kolay. Harmanı yok, ilaçlama derdi yok. Rekolte olacaktı, olamayacaktı derdi yok.


Ordu'da değil de başka illerde çalışmak iş yapmak isterseniz her desteği vermeye hazırım. Artık bir şeyler yapalım. Artık çocuklarımıza şikayet edilen bir Ordu bırakmayalım" şeklinde konuştu.


Bakan Güler, toplantıda barkovizyon gösterisi eşliğinde Türkiye ve dünyada enerji politikaları, yatırımları, yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bir brifing verdi. Geleceğin enerji yatırımlarında olduğuna dikkat çeken Güler, işadamlarına "geç kalmayın" uyarısında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.