"Faiz artırımı işsizliği artırır"

"Faiz artırımı işsizliği artırır"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarını 0.50 puan artırmasının yatırım ve üretimi caydıracağını, işsizliği artıracağını belirtti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarını 0.50 puan artırmasının yatırım ve üretimi caydıracağını, işsizliği artıracağını belirtti.

Palandöken, "Yükselen faiz oranlarını iç talebin daha fazla kısılmasına ve gerilemesine yol açacaktır" dedi.


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Palandöken, dünyada Türkiye'nin faiz oranı en yüksek ülkeler arasında yer aldığını belirterek, kredi faiz oranlarının yüksekliğinin yatırıma ve üretime tahsis edilecek kaynakların alternatif maliyetini artırdığını ve bu konuda caydırıcı rol üstlendiğini" dedi.


Piyasalarda yaprak kımıldamadığı bir dönemde faiz yükseltme kararının piyasaları daha da daraltacağını savunan Bendevi Palandöken, sıcak paranın yurt dışına geri dönüşünü önlemek amacıyla alınan bu kararın ülke ekonomisi için uzun vadede hayırlı sonuçlar ortaya koymayacağını söyledi.


Japonya'da faiz oranının 0.50 iken ülkemizde bu rakamın 16.25 olduğunu ve aradaki marjın çok yüksek seyrettiğini dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İngiltere, Kanada, Tayvan ve ABD'de faiz oranlarının düşürüldüğü bir dönemde ülkemizde faiz oranlarının dünya standartlarının çok üzerine çıkarılmasını yadırgadığını belirtti.


Yatırım ve üretime karar verenlerin yatırım ve üretime tahsis edecekleri paranın alternatif maliyetini dikkate aldıklarını, kredi faizlerinin yükseldiği durumlarda yatırım ve üretimin getirisinin faiz yükünü karşılamadığını söyleyen Bendevi Palandöken, bu durumun mevduat faizleri yükseldiği için parayı işe yatırmak yerine bankaya yatırmayı daha kazançlı hale getireceğini kaydederek, "Yükselen faiz oranlarının ekonomideki dinamizmi süratle aşağıya çekmektedir.

Anadolu'da esnaf zaten zor durumda. Yükselen faiz oranları iç talebin daralmasına yol açarak zaten siftah yapamayan esnafı daha da zor durumlara düşürecektir" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.