Esnafın derdi bitmek bilmiyor

Esnafın derdi bitmek bilmiyor

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Yüksel Kaya, bir dönem kalkınmada öncelikli iller kapsamında bulunan ...

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Yüksel Kaya, bir dönem kalkınmada öncelikli iller kapsamında bulunan Ordu'da esnaf ve sanatkarının sıkıntılarının diğer bölgelere kıyasla daha çok olduğunu söyledi.

  Yüksel Kaya yaptığı açıklamada, bölgenin tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu ve bunun esnafın iş hacmini etkileyen en önemli faktör olduğunu belirtti. Bölge esnaf ve sanatkarının sorunları diğer bölgelerle kıyaslanmayacak kadar çok olduğunu dile getiren Kaya, "Bilindiği gibi bölgemiz ekonomisi tamamen tarıma yani fındığa dayalıdır.

  Sanayi hemen hemen yok gibidir, olanlar da fındıkla ilgili kuruluşlardır. Fındık mahsulünün olmadığı yıllarda, bu kuruluşlar da faaliyetlerine ve çalıştırdıkları binlerce işçinin işlerine son verirler.

  Dolayısıyla bu durum, esnaf ve sanatkarımızın iş hacmini etkileyen etkenlerin başında gelmektedir" dedi.


Hiçbir esnafın icra ettiği faaliyetine güvenerek yatırımda bulunamayacağını çünkü istikrarın olmadığını ifade eden Kaya, "Siftah yapmadan kepenk kapatan bir sürü esnafımız var. Ayrıca süper marketler adeta bir cazibe merkezi haline geldi. Bu da küçük esnaf ve sanatkarımız için büyük bir handikaptır.

 Ordu ve Giresun illeri, Samsun ve Trabzon illeri arasında sıkışmış, adeta kapalı ekonomiye mahkum edilmiş iki talihsiz ildir. Bu illerde ne doğru dürüst sanayi kuruluşları, havayolu ne de turizm ile ilgili bir yatırım vardır. Ulaşımın zor ve pahalı oluşu maliyetleri yükseltmekte, ürünlerin pazarlanabilmesinde büyük sorunlar oluştururken, rekabeti de olumsuz yönde etkilemektedir" diye konuştu.

Kaya, tüm olumsuzluklara rağmen bölgede bulunan kredi ve kefalet kooperatifleri olarak esnafların tüm sorunlarını göz önüne alarak onların yanında ve destek olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.