Eski DTP lideri Demirtaş'a 1 yıl hapis

Eski DTP lideri Demirtaş'a 1 yıl hapis

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'a, "askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçundan 1 yıl hapis cezası verdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'a, "askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçundan 1 yıl hapis cezası verdi.

Tokat'ın Artova ilçesinde askerlik görevini sürdüren eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından 1 yıl hapisle cezalandırdı.

Mahkeme, sanık Nurettin Demirtaş'ın; askerlikten kurtulmak kastıyla Mehmet Ö.'ye aracı kılarak Aytekin D.'ya 1 Aralık 2006 gün ve 3723 sayılı 'Akciğer Tüberkülozu Sekeli Hastalığı' tanılı ön raporunu sahte olarak düzenlettirerek, 11 Aralık 2006 tarihinde bu evrakı, bağlı bulunduğu askerlik şubesine ulaştırıp kullanmak suretiyle üzerine atılı 'askerlikten kurtulmak için hile yapmak' suçunu işlediği sübuta erdiğinden, eylemine uyan 1632 Sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun (ACK) 81/1. maddesi gereğince
takdiren ve neticeten 1 yıl hapis cezası ile mahkumiyetine karar verdi.

Mahkeme, Demirtaş ve avukatının, ACK'nın 81/2. maddesindeki 'az vahim hal' cümlesinin uygulanması taleplerini de reddetti. Mahkeme, Demirtaş hakkında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 62. maddesinin uygulanması taleplerinin de reddini kararlaştırdı. Nurettin Demirtaş ve avukatının, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin 5271 Sayılı CMK'nın 231. maddesinin 5 ila 14. fıkralarının uygulanmasına karar verilmesi yönündeki taleplerinin de, sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin bulunduğu anlaşıldığından ve sanığın kastının yoğunluğu, kişiliği yönünden olumlu kanaat uyandırmadığından ve bu nedenle sanık hakkında kurulan hükmün açıklanmasının geri bırakılması halinde yeniden suç işlemeyeceği konusunda mahkemede yeterli kanaat oluşmadığından reddine karar verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.