EMEP, “SEÇİM BİTTİ ZAMLAR BAŞLADI.”

EMEP, “SEÇİM BİTTİ ZAMLAR BAŞLADI.”

Emek Partisi, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin teleferik ve otopark ücretine yüzde 140 zam yapmasını eleştirerek, “Belediye yönetimi kamu hizmetinden çok ticari anlayışla yönetiliyor.” diyerek tepki gösterdi.

Emek Partisi, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin teleferik ve otopark ücretine yüzde 140 zam yapmasını eleştirerek, “Belediye yönetimi kamu hizmetinden çok ticari anlayışla yönetiliyor.” diyerek tepki gösterdi.

EMEP, “SEÇİM BİTTİ ZAMLAR BAŞLADI.”

Emek Partisi Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, Ordu Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ORBEL’in işletmeciliği kapsamında olan teleferik ücretine yüzde 140; otoparklarda aylık abonelere yüzde 125 zam yapmasını eleştirerek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin teleferiğe ve otoparka yaptığı zamlar kabul edilemez. OBB, kamu hizmeti yapma anlayışını terk ederek ticareti öne çıkarmaktadır. İnsanların Boztepe’ye çıkıp bir çay içme olanağını ortadan kaldırmaktalar. img-7926.jpeg

“Yaz geldi, turizm sezonunda ne kadar kazanırsak iyidir” mantığıyla hareket ediyorlar. Gidiş, dönüş ücreti 25 TL’den 60 TL’e çıkarıldı. Aileden iki kişi Boztepe çıkıp çay içmek isteseler en az 200TL masrafları olacak. Artık OBB sayesinde Boztepe çıkıp çay içmek bile lüks oldu. Öğrenci bile dinlenmek, bir nefes almak istese Boztepe masrafını karşılayamayacak. Öğrenci bileti de 15 TL’den 25 TL’ye çıkarıldı.” dedi.

Otopark zammı değil, yeni otoparklar gerekli

Belediyelerin ana görevlerinden biri de yaşanabilir şehir için otopark yapmak olduğunu belirten Kaya, “OBB yeni otoparklar yapacağına zaten yetersiz olan otoparklara zam yapıyor hem de yüzde 125 oranında. Yani aylık abone 400TL’den 900 TL’ye; 1 saat 8 TL’den 15 TL’ye, 24 saat 20TL’den 50TL’ye yükseltilmiştir. Artık OBB ticari işletme olmuştur. Yönetime geldiklerinden bugüne boş alanları, yıkılan binaların yerini geçici otopark yaparak sorunu çözdüklerini sanıyorlar. Şehrin büyüme hızına göre bir otopark planlaması yok. OBB’nin en iyi yaptığı iş, hizmetleri paralı hale getirmektir.” dedi.

OBB ticari kuruluş mu?

Belediyeler yaptıkları hizmetin karşılığını halktan aldığını belirten Yusuf Kaya, “Belediye yol, kaldırım yapıyor; parasını halktan alıyor. Su sağlıyor, pahalı. Yetmiyor, saat okuma parasını, su kayıplarını, onarım yapmadan da parasını suyu tüketenden alıyor. Sonra da işçilerin parasını kendisinin ödediğini, hizmeti belediye olarak yaptığını anlatıyorlar. Belediyeler ticari kuruluş olmuş; parasıyla hizmet yapıyor. Oysa belediyeler kamu hizmetini önemsemeli, çalışmalarını buna göre yapmalı. Emlak vergisinden, yol-kaldırım parasına, sudan çevre temizlik parasına kadar tüm kalemlere yapılan zamlar ticari anlayışla yapılıyor. Bu nedenle, Emek Partisi olarak teleferiğe ve otoparka yapılan zammın seçimden sonraya bırakılmasının da bilinçli bir tercih olduğunu biliyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.