EMEP, “OKUL MASRAFLARI KARA KARA DÜŞÜNDÜRÜYOR!”

EMEP, “OKUL MASRAFLARI KARA KARA DÜŞÜNDÜRÜYOR!”

Emek Partisi Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Halk, ekonomik kriz ve zamlar nedeniyle en temel ihtiyaçların karşılanmasında zaten güçlük çekerken, 2023-2024 eğitim öğretim yılı başlarken çocukların gereksinimlerinin nasıl alınacağını kara kara

EMEP, “OKUL MASRAFLARI KARA KARA DÜŞÜNDÜRÜYOR!”

Okulların açılması nedeniyle yaşanan sorunlara dikkat çeken Emek Partisi Altınordu ilçe örgütü okulların açılması sürecinde yaşan ekonomik zorluklara dikkat çeken bildiri dağıttı.

Bildiri dağıtımı sırasında açıklama yapan Emek Partisi Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Halk, ekonomik kriz ve zamlar nedeniyle en temel ihtiyaçların karşılanmasında zaten güçlük çekerken, 2023-2024 eğitim öğretim yılı başlarken çocukların gereksinimlerinin nasıl alınacağını kara kara düşünüyor. Yaşanan sorunların kaynağının eğitimin özelleştirilmesi ve devlet desteğinin en aza indirilmesidir.” dedi.

img-2643.jpeg Piyasa alev alev yanıyor
Kaya, fındık üreticilerinin mağduriyeti üzerine okul masraflarının pahalılaşmasının halkı yoksullaştırdığını belirterek, “TÜİK’e göre Ağustos’ta açıklanan enflasyon yüzde 58,94; ENAG’a göre ise yüzde 128. Kırtasiye, kaynak kitaplarına ve servis fiyatlarına kadar olan ihtiyaçların geçen yıla göre artış oranı, yüzde 92 ile yüzde 318 arasında zamlandı.

Bunların yanında geçen seneye göre okul formasının fiyatı 3 kat, ayakkabı fiyatları 2 kat, beden eğitimi dersleri için gerekli olan eşofman takımları en az 2 kat artış gösterdi.

Tüm bu kırtasiye ve okul masraflarının yanında temel tüketim maddelerine, faturalara, kira-konut fiyatlarına ve vergi oranlarına gelen zamlarla birlikte geçinemiyorken çarşı pazara doğru düzgün çıkamaz, çıksak bile her ihtiyacımızı karşılayamadan dönmek zorunda kalıyoruz.

Bir de okullar açılınca öğrencinin günlük harçlığı, kişisel özel ihtiyaçları ve beslenmesi eklenince masraflar alıp başını gidecek! Hepimizin çocuğunun hakkı olan eğitim hakkına parası olan zenginler kolayca ulaşabilirken, işçi emekçi aileler beslenmeye koyacağı ekmeğin hesabını yapıyor.

Öte taraftan eğitimin niteliği değiştirilen müfredatla birlikte her yıl bilimsellikten uzak bir hal alıyor, çocuklarımız alması gereken eğitimi yetersiz alıyor. “dedi.

Parasız ve Bilimsel Eğitim Hakkımız İçin Bir Araya Gelelim!
Eğitimde yaşanan sorunların giderilmesi için birlikte mücadelenin önemine dikkat çeken Kaya, “Ekonomik krizin sorumluları ve eğitimin içinin boşaltılmasının nedeni biz işçi emekçi veliler değiliz. Çocuklarımıza iyi bir gelecek istemek hepimizin hakkı. Bu hakkımıza sahip çıkmamız gerekmektedir.” diyerek talepler hakkında da şunları söyledi: “ Emek Partisi Olarak; İşçi Emekçi Velileri, Omzumuza Yüklenen Sorunlara Karşı Mücadele Etmeye Çağırıyoruz! İhtiyacı Olan Öğrencilerin Ulaşım ve Tüm Beslenme Giderleri Karşılansın! Her Okulda Bir Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek İçin Bütçe Ayrılsın! Temel Tüketim Maddeleri Başta Olmak Üzere Yapılan Tüm Zamlar Geri Alınsın! KDV alınmasın!”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.