Danıştay saldırısının 2. Yıldönümü

Danıştay saldırısının 2. Yıldönümü

"Danıştay’ a Yapılan Menfur Saldırının Yıldönümü ve Yargı Şehidi Mustafa Yücel Özbilgin' i Anma Günü" dolayısıyla Danıştay'da tören düzenlendi.

Törene, saldırıda hayatını kaybeden Danıştay 2'nci Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin' in eşi Sema Özbilgin ve aile mensupları ile Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ile yargı mensupları katıldı.

Törende konuşan Danıştay Başkanvekili Gönül Önbilgin, son yıllarda Türkiye'nin sosyal yapısındaki değişikliklerin hukuk ve siyaset ilişkilerini etkilediğini anlattı.

Önbilgin, "Herhangi bir gerekçeyle yargı kararlarını kendi siyasi çıkarlarına uygun bulmayan kişi ve kuruluşlar basın özgürlüğü, düşünce açıklama özgürlüğü adı altında gerek yazılı gerekse görsel basında yargı kararları hakkında eleştiri yaparken sınırsız ve ölçüsüz beyanda bulunmuşlar, halen de bulunmaktadırlar" dedi.

Önbilgin, "Anayasamızda demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu açıkça belirtilen Türkiye Cumhuriyeti'nde egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, millete ait bu egemenlik yetkisinin anayasada belirtilen kuvvetler ayrımı ilkesine göre; yasama, yürütme ve yargı organları eliyle kullanılacağı, bu organlar arasında bir üstünlük sıralaması olamayacağı; üstünlüğün ancak anayasa ve kanunlarda bulunduğu gerçeği göz ardı edilerek, yargı kararlarını diledikleri gibi eleştiren ve bu kararları veren yüksek yargıçların kişiliklerini hedef alacak şekilde yapılan beyanlar toplumu şekillendirmeye ve siyasi çıkar sağlamaya yönelik olmuştur" şeklinde konuştu.

Yargı kararlarının "eleştirilemez" olmadığını da ifade eden Önbilgin, "Ancak, gerek devlet deneyimi gerekse bilgi birikimiyle donatılmış, anayasaya, kanunlara ve vicdani kanaatlerine göre hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerine ve kamu yararı ilkelerini, kararlarına her türlü siyasi görüşten arındırılmış olarak yansıtan konularında uzman yargıçların kararları eleştirilirken bunun belirli bir seviyede yapılması gerektiği açıktır" dedi.

Önbilgin, "Yeterli bilgiden yoksun olma veya hukukun üstünlüğünü kendi çıkarlarına feda etme gibi sebeplerle eleştiri dışına çıkılması ve toplumun yönlendirilmeye çalışılması yargıya güveni zedeler ve toplum hayatını altüst edecek sonuçlara neden olur. Unutmamak gerekir ki, Türk milleti adına karar veren yargıya yapılan her türlü saldırı, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve demokrasimize yapılmıştır" dedi.

"Yapılan eleştiriler nedeniyle yargısına saygısı ve güveni kalmaya bir toplumun temelleri sarsılmış demektir" diyen Önbilgin, "Cumhuriyetin kazanımlarını, Atatürk ilke ve devrimlerini, hukukun üstünlüğünü içine sindiremeyenler bilmelidir ki, hiçbir güç, Türk milleti adına yargı yetkisini kullanan mahkemelerimizi, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizin ilkelerinden, Atatürk'ün gösterdiği, bilime ve akla dayalı yolda ilerlemekten ve Türkiye'yi çağdaş dünyanın hukuk düzeyine çıkarmak için çaba göstermekten vazgeçiremeyecektir" şeklinde konuştu.

Daha sonra, Danıştay Başkan Vekili Gönül Önbilgin, Mustafa Yücel Özbilgin' in eşi Sema Özbilgin ve oğulları, Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan, saldırıda yaralanan Danıştay 2'nci Dairesi Başkanı Mustafa Birden ile Danıştay ve bazı yargı organlarının üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.