Danıştay başkanı 13 mayıs’ ta emekli oluyor

Danıştay başkanı 13 mayıs’ ta emekli oluyor

Danıştay başkanı ÇÖRTOĞLU yaş haddinden 13 mayıs’ ta emekli oluyor.

Danıştay 4. Daire Başkanlığı görevini yürütürken, 2 Mayıs 2006"da Danıştay Başkanlığı"na seçilen Çörtoğlu, 13 Mayıs Salı günü yaş haddinden emekliye ayrılacak.
Danıştay Başkanlığı için Danıştay 1. Dairesi Başkanı Yılmaz Çimen, 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, 3. Daire Başkanı Gürsoy Gönenç, 7. Daire Başkanı Turgut Candan"ın aday olduğu öğrenildi.

Danıştay Başkanı seçilebilmek için 8 yıl Danıştay üyeliği yapmış olmak gerekiyor. Seçime katılmak isteyenler seçim gününden önce Danıştay Başkanlığına yazı ile başvurabilecekleri gibi toplantıda oylamaya başlanmadan önce sözlü olarak da istekte bulunabiliyor veya teklif edilebiliyor.

Danıştay Genel Kurulunda 87 üyenin katılımıyla yapılacak seçimlerde başkan seçilebilmek için salt çoğunluğun (en az 44 üyenin) oyunu almak gerekecek.

Gizli oyla gerçekleştirilecek seçimlerde ilk üç oylamada sonuç alınamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday arasında dördüncü tur oylama yapılacak. Bu turdan da sonuç alınmazsa seçim yeniden aday gösterilerek tekrarlanacak. Danıştayın yeni başkanı yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl süreyle görev yapacak

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.