Çöp sorununda ilerleme yok

Çöp sorununda ilerleme yok

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ordu ili genelinde belediyelerin yüzde 80'inin üye olduğu Belediyeler Birliği ile çöp konusunda Gürgentepe ilçesi yakınlarına düzenli depolama alanı oluşturmak için çalışma başlattıklarını, ancak bu konuda mahkeme k

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ordu ili genelinde belediyelerin yüzde 80'inin üye olduğu Belediyeler Birliği ile çöp konusunda Gürgentepe ilçesi yakınlarına düzenli depolama alanı oluşturmak için çalışma başlattıklarını, ancak bu konuda mahkeme kararını beklediklerini söyledi.
   Çöp konusunda 2 yıldır çalışma yaptıklarını belirten Başkan Hüseyin Anlayan, "Çevre ve Orman Bankalığımızın da desteğiyle Ordu'da bütün belediyeler Ordu, Fatsa ve Ünye Belediyeleri başta olmak üzere bir birlik kurduk. Ordu'da bütün ilçe ve belde belediyelerinin yüzde 80'i buna destek verdi.

    Bu manada Çevre ve Orman Bakanlığı, bize Gürgentepe ilçesine yakın bir yerde 250 hektarlık bir orman arazisi tahsis etti. Biz de belediye meclisimizden bu hususta kararlar çıkarttık.

   Alan bizim birliğimizin düzenli çöp depolama alanı olarak tahsis edildi ve ÇED raporu çıkartılmaya başlandı. ÇED raporu çıkarmak, Türkiye'de ve dünyada en zor iş. Bizim şimdiki yaptığımız iş vahşi depolama" dedi.
Hazırladıkları projenin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandığını anlatan Başkan Anlayan, "Yapım ihalesine çıktık ama adı çöp olduğu için bölgeden bir takım tenkitler oldu. Her ne kadar biz bunu çevreye anlatmak istesek de bir takım vesilelerle bizim bu uygulamamızı Bölge İdare Mahkemesi'ne götürdüler.

   Bölge İdare Mahkemesi, tahsis edilen alan için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Böyle olunca projemiz askıya alındı. Biz de birlik olarak bir üst mahkemeye itiraz ettik. Şu anda onu bekliyoruz.

   Eğer bir üst mahkemede hukuki olarak bizim lehimize bir karar çıkarsa biz projemize devam edeceğiz. Reddi takdirde başka arayışlara geçeceğiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.