Büyükanıt'tan Yerel yönetimler uyarısı

Büyükanıt'tan Yerel yönetimler uyarısı

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, tehditlere ve teröe karşı ulus devlet ve merkeziyetçilik vurgusu yaptı. Yerel yönetimlerin yetklerinin artırılmasını eleştirdi.

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, tehditlere ve teröe karşı ulus devlet ve merkeziyetçilik vurgusu yaptı. Yerel yönetimlerin yetklerinin artırılmasını eleştirdi.

"Küresel terörizmle mücadele" sempozyumunun açış konuşmasını yapan Büyükanıt, yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasını ulus devletlerin yıpratılması yolundaki adımlardan biri olarak gördü.

Ankara'da 2 gün sürecek olan sempozyumda Büyükanıt'ın konuşmasından satırbaşları.

-Terör bir amaçın aracıdır amacın kendisi değildir. Küresel terörü dünyadaki dengesiz nüfus artışı besliyor. İnsan kaçakçılığı terör örgütleri için finans kaynağı oldu.

-1.1 milyar insan açlık sınırı altında. Terör örgütleri bunu istismar ediyor Dünya artık küçük bir köy haline geldi. Bilimdeki gelişmeler küresel terörü artıran bir faktör.

-İnternet yayınları sayesinde medya terör örgütleri için oksijen kaynağı haline geldi. Terör örgütleri siber ortamları da hedefleri arasına aldı.

-Terör örgütleri iletişim kaynaklarını kullanarak yanlı bilglerle ulusalarası kamuoyunu istismar etmektedir.

-Silah üretimi ve dolaşımının artması terörü pompalıyor. 700 milyon hafif silahın sadece yüzde 40'ı meşru ellerde.

-Pakistan'ın Taliban tipi bir örgüte geçme tehlikesiyle karşı karşıya. Nükleer silaha sahip terörist yapı yönetime gelebilir.

-Küresel tehditlere karşı güvence ulus devlettir. Ulus devletlerin yıpratılması yerel yönetimlerin yetkisinin artırılması, mikro milliyetçiliğin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

-Yerel yönetimi güçlendirerek ulus devletleri zayıflatmak istiyorlar. Terör örgütlerinin temel hedefi ulus devletleri zayıflatmaktır.

-Gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelerin sorunlarını algılamıyor. Gelişmiş ülkelerin evrensel değerleri dayatması sorun yaratıyor. Terörü sınıflandırırken sıfatlar eklemek önyargılar yaratıyor.

-Terörizme karşı tek bir vücut olmaktan alıkoyan sebepler neler? Terörizmi hasımlarına karşı zayıflatmak için kullanıldı. Terörü beslemek zehirli yılanı beslemek gibidir. Sahibini de sokacaktır.

-Terör eyleminde akan kandan teröriste ortam sağlayan da sorumludur. Teröre basın yoluyla destek verenler BM tarafından kınanmalı.

-Türkiye teröre karşı her türlü ödevini yerine getirmiştir. Uyuşturucu ve insan kaçakçılığını sektör haline getiren terör örgütü PKK'ya karşı Avrupa'nın tutumu şaşırtıcı.

-Terörün tanımına yer verne uluslararası bir sözleşme hala yok. Tanmı yapılmayan bir terörle nasıl mücadele edeceğiz? Tanımı yapılmamış olmak terörle mücadeleye engel olamaz.

-Önyargıları azaltmak ve empati yapmalıyız. Çağın vebası terörizmin hiç bir şekli kabul edilemez. Terörle mücadele uluslararası güven kültürü yaratılmalı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.