"Bugün o gün değildir "

"Bugün o gün değildir "

DP'lilerin geri dön çağrısında bulunduğu Tansu Çiller, siyasete dönmek için zamanın uygun olmadığını belirtti.

DP'lilerin geri dön çağrısında bulunduğu Tansu Çiller, siyasete dönmek için zamanın uygun olmadığını belirtti.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcıları Turan Güven, Necati Yönder, Harun Akın, Nevzat Ceylan ve Erdoğan Sezgin ile Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri Mustafa Eraslan ve Melike Elitaş'tan oluşan grup, eski Başbakanlardan Tansu Çiller'i Sarıyer Yeniköy'deki villasında ziyaret ederek, Çiller'e siyasete dönmesi ve yeniden genel başkan olması yönünde görüşlerini iletti.

   Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Tansu Çiller, Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek, kıratın her zaman ülkenin bütünlüğü ve birliğinin teminatı olduğunu söyledi. Çiller, Türkiye'deki en büyük sorunun kamplaşma ve bölünme olduğunu belirterek,
"Ülke gerçekten zor durumda. Sıkıntılı bir dönemden geçiliyor.

Milletin değişik kesimlerinde büyük zorluklar var. Özellikle gençlerde işsizlik sorunu var, işçilerimiz çok zor durumda. Topyekün bakıldığı zaman her kesimde bir umutsuzluk, bir güvensizlik gündemde.

 Böyle bir ortamda gözlerin kırata çevrilmiş olmasını son derece doğru görüyorum. Kırat her zaman ülkenin bütünlüğü ve birliğinin teminatı olmuştur. En büyük sorun ülkedeki kamplaşmadır, bölünmedir. Herkes başta uçta, başka şeyi temsil ediyormuş gibi çatışmaların ortasına itiliyor" dedi.

Çiller, demokrat parti ve kıratın geleceğin büyük umudu olacağını belirterek, "Henüz 4.5 ay önce seçilmiş genç genel başkan var. Gençlerin önünü açalım diye hep birlikte yola çıktık. Taban da buna cevap verdi.

Teşkilatlarımızı tanıyan, bunu bilen bir evladımız ortaya çıktı ve bunu kabul ettiler. Delegelerimiz kongrede bunu onayladı. Bunun üzerinden sadece 4.5 ay geçti. Şimdi ülke bölünmüşken, kıratın arkasındaki bütünleşme en önemli meseledir. Türkiye'yi çözüme götürecek olan bu ruhtur.

Yapılması gerekli olan şey, bir olağanüstü kongre değildir. Genç genel başkanın ve yeni kadroların arkasında kenetlenip bu yola devam etme günüdür. Bunun yapılması sadece parti için değil, aynı zamanda Türkiye için en büyük umut, milletin beklentisidir. Çok kısa bir yol gidildi. Bu yolun çok daha uzun olması durumunda halen bize karşı olan ihtiyacın ortaya çıkması durumunda elbette bunların hiçbirine yokum demek, arkamızı dönmek mesuliyet anlayışımızla bağdaşmayacaktır.

 Bugün o gün değildir. Öyle bir talep veya yönlendirme içinde olmamız mümkün değil. Partimizin bütününde böyle bir ihtiyacı tespit ettikleri doğrultuda buna hayır demek, mesuliyet anlayışımızla bağdaşmayacaktır" diye konuştu.

Zamanın uygun olmadığının altını çizen Çiller, "Bu, uzun bir yolculuğun sonunda gelinecek bir nokta. Bu yolculuğun uzun olmasına müsaade etme gereği vardır.

Arkadaşlarıma başarılar diliyorum, yolları açık olsun. Siyaset ülke hizmeti anlayışıdır. Bu birlik ve beraberlik ruhu, milletin umudu haline gelecektir" açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.