Bu sene mevsim çiftçiden yana

Bu sene mevsim çiftçiden yana

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından yapılan açılamada, bu yılki yağışların 2007 yılında yaşanan kuraklıktan büyük zararlar gören üreticilerin yüzünü güldürdüğü belirtilerek, "Mart ve Nisan aylarında da yağışların iyi geçmesi 2008 yılında t

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından yapılan açılamada, bu yılki yağışların 2007 yılında yaşanan kuraklıktan büyük zararlar gören üreticilerin yüzünü güldürdüğü belirtilerek, "Mart ve Nisan aylarında da yağışların iyi geçmesi 2008 yılında tarımsal kuraklığın yaşanma riskini azaltacak ve rekoltenin yükselmesini sağlayacaktır" denildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Mart ayı zirai takvimini açıkladı. TZOB'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de Ekim-2007 ve Ocak 2008 tarihleri arasındaki kümülatif yağışların normalden yüzde 1.6 ve geçen seneki yağış miktarından yüzde 20.6 oranında artış gösterdiği belirtildi.

Yağışlarda geçen yıla göre Marmara Bölgesi'nde yüzde 51, Ege Bölgesi'nde yüzde 81, Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 6, İç Anadolu'da yüzde 33, Karadeniz Bölgesi'nde yüzde 22 artış yaşandığı, ancak Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 6 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de yüzde 29 azalma gerçekleştiği bildirildi.

2008 yılı Şubat ayındaki etkili yağışların, özellikle kar yağışının üretimi olumlu yönde etkileyeceğinin beklendiği belirtilen açıklamada, tarımsal üretimin yanı sıra bu yağışların barajlardaki doluluk oranını da olumlu etkilediği ifade edildi.

Bu durumun 2007 yılında yaşanan kuraklıktan büyük zararlar gören üreticilerin yüzünü güldürdüğünün kaydedildiği açıklamada, bu sene kışın çok sert geçmesine rağmen Türkiye genelindeki kar yağışlarının hububat alanları için çok iyi bir örtü oluşturduğu ve dondan koruduğu ifade edildi.

Açıklamada, TZOB danışmanlarınca yapılan bir araştırmaya göre, Ekim ile Nisan ayları arasındaki yağış miktarı, ekim, kasım ayları sıcaklığı, mart ile nisan ayları sıcaklığı ve karlı günler sayısının verimi ve dolayısıyla üretimi etkileyen en önemli faktörler olduğunu belirtildi. Mart ve nisan aylarında da yağışların iyi geçmesinin 2008 yılında tarımsal kuraklığın yaşanma riskini azaltacağı ve rekoltenin yükselmesini sağlayacağı vurgulandı.
Dolayısıyla yağış açısından başlangıcın iyi göründüğü ancak, bugünden rekolte konusunda bir tahminde bulunmak için henüz çok erken olduğuna da işaret edildi.
Dünyada tüketici odaklı üretimin giderek önem kazanması, 'tüketicinin ve tüketici sağlığının korunması' başlığı altında bir dizi tedbiri de beraberinde getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, bu bağlamda Türkiye'nin, sürdürülebilir kaliteli tarımsal ürün üretimine, sürdürülebilir rekabeti de göz önüne alarak, daha fazla özen göstermek zorunda olduğu belirtildi.

Türkiye'nin AB üyeliği yolunda müzakere sürecine başlamış bir ülke olarak, tarım ürünlerinin kalitesini de en az AB standartlarında geliştirmek durumunda olduğunun ifade edildiği açıklamada, bu amaçla, TZOB'un kaliteli üretimi desteklemek amacıyla yıllar öncesinden başlattığı çiftçi eğitimi ve yayım hizmetlerini daha da etkinleştirmek üzere çalışmalar yaptığı bildirildi.
TZOB'un takvimine göre Mart ayında yapılması gereken zirai işler ürün grupları itibariyle şöyle:
- Tarla Ziraatı: Her türlü tarla ziraatı için toprak işlemesine devam edilir. İşleme ile birlikte gübreleme yapılır. Kaymak bağlamış tarlalar tırmık ve kazayağı ile kırılır. Böylece hububatta kardeşlenme de sağlanmış olur. Güzlük ekim yapılan yerlerde ikinci azot uygulaması yapılır. İkinci olarak, yazlık hububat ekimi devam eder.

Bu arada çayır-mera ve yem bitkilerinin de ekimi, iklimi uygun yerlerde tütün fidelikleri tesisi ve pamuk ekimine başlanır. Sulanabilir sahalarda cansuyu verilirken, tarlalardaki fazla su boşaltılır. Güzlük ekilmiş hububatta mücadeleye önem verilmelidir.
- Meyvecilik: Toplu meyvecilik kurulacak sahalar ile eski tesisler sürülür ve gübrelenir. Fidan dikimine birçok bölgelerde devam edilir. Meyvelerde budama ile birlikte aşılama işleri de devam eder. Ilık bölgelerde sert çekirdekli meyveler çiçek açabileceğinden donlara karşı dikkatli olunmalıdır. Yeni kurulan meyve bahçelerine cansuyu verilmelidir. Çeşitli zararlı ve hastalıklara karşı mücadeleye devam edilmelidir. Özellikle armut göz kurdu, püseron ve zeytin güvesine karşı önlem alınmalıdır.

Turunçgillerin hasadına ve ambalajlanarak piyasaya arz edilmesine devam edilir.
- Sebzecilik: Seralarda turfanda domates, hıyar, kabak gibi sebzelerin hasadına devam edilir. Sıcak ve ılık yastıklara ekilen sebzelerin birinci şaşırtması yapılır.

Sebze bahçesi topraklarının işlenmesine devam edilir ve gübrelenerek ekime hazır hale getirilir. Domates, biber, patlıcan yavaş yavaş tavalara alınır. Şaşırtılan ve tavaya alınan fidelere cansuyu verilir. Şaşırtılma yapılmamışsa çapalama yapılmalıdır. Özellikle bakla ve bezelyelerde çapalama başlar. Bahçede, serada, sıcak ve ılık
yastıklardaki zararlı ve hastalıklarla mücadele edilir.
- Bağcılık: Bağ kurulacak yerlerde ve eski tesislerde toprak işlemesi ve gübrelemeye devam edilir. Köklü ve köksüz bağ çubuğu dikimine devam edilir. Don tehlikesi olmayan yerlerde bu ay içinde bağ budamasına son verilir. Tehlikesi olan yerlerde donların geçmesi beklenmelidir. Nispeten mutedil iklimli yerlerde ve ılıman bölgelerde aşılama işlemlerine de başlanır. Hastalık ve zararlılarla mücadele edilmeli, soğuk bölgelerde omcalar gözler patlamadan bordo bulamacı ile yıkanmalıdır.
- Hayvancılık: Bazı bölgelerde hayvanlar meraya çıktıklarından ahır işleri yavaşlar. Ancak Doğu Anadolu Bölgeleri'nde ahır temizliği, havalandırma, dezenfeksiyon işler devam eder. Meraya çıkarılmış hayvanlara da ek yemler verilir. Diğer ahırda bulunan hayvanların yemlenmesi ve bakım işleri yapılır. Devam eden doğum işleri ile ilgili gerekli tedbirler alınmalıdır. Bazı bölgelerde meralarda otlatma başladığından meraların ıslah çalışmaları yapılır. Özellikle nöbetleşe otlatma yapmakla meraları korunduğu
gibi daha uzun süre faydalanılabilir. İlkbahar mevsimi ile birlikte oluşabilecek salgın hastalıklar ile diğer zararlılara karşı koruyucu aşı ve mücadele yapılır.
- Tavukçuluk: Kümeslerde bakım, temizlik, dezenfeksiyon işleri devam eder. Kümes pencereleri kedi, köpek, tilki, sansar gibi hayvanların ve kuşların girmelerine engel olacak şekilde kafes teliyle kaplanmalıdır. Kuluçka mevsimi olması nedeniyle bu amaçla yapılan işlere önem verilir. Damızlığa uygun yumurtalar seçilerek üretim yapılır. Beslenmede özellikle yeni çıkan civcivlere önem verilerek, büyümelerini sağlayan yem çeşitleri seçilir. Tavuk hastalıklarına karşı koruyucu aşılar ve önleyici ilaçların
uygulanmasına devam edilir. Özellikle civcivlerde bu durum özel bir önem taşımaktadır.
- Arıcılık: Arılar bazı bölgelerde dışarıya çıkacaklarından kovan bakım işleri buna uygun olarak devam eder. Kovan çerçeveleri tamir edilir. Küflü ve kırık çerçeveler değiştirilir. Arılar bal toplama faaliyetine başladıklarından bakım işleri artacağından arıcılık malzemeleri daima çalışır halde bulundurulmalıdır. Kovanlarda hastalık yapmaması için ilkbahar temizliği yapılır ve gerekli ilaçlar kullanılır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.