Başbakan’ ın 1 mayıs açıklaması

Başbakan’ ın 1 mayıs açıklaması

Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs'ın Taksim'de sendikaların kutlanma isteğiyle ilgili bir açıklama yaptı

Erdoğan'ın açıklaması:
İstanbul'da bizim miting alanları olarak ilan ettiğimiz alanlara ki bizde partiler olarak oralarda miting yapıyoruz, buyursanlar ne isterlerse oralarda yapsınlar. Ki İstanbul'da bu şekilde belirlenmiş 4 alan vardır. Sadece bir çelenk koymaya bu işi mahkum etmedik. Çelenk temsili bir olay.

Biz bile milli bayramlarımızda çelengi farklı yerlerde koyuyoruz. Anıtkabir'e çelengimizi koyarız. Diğer etkinlikleri stadyumlarda yaparız. Vatan Caddesi'nde stadlarda eğlence yapılır. Israrla arzu etmelerinin arkasında Taksim'i, iyi niyet görmüyoruz.

Tüm istihbarati bilgiler kendilerine verilmiştir. Ankara'da da bir sendika Tandoğan'da, Sıhhiye'de mitingini yapacak. Karşı çıkmıyoruz, niye İstanbul'da karşı çıkalım ki. Farklı bir anlayışla dayatma kamu düzenini bozmaya yönelik bir davranıştır. Ülke hukukun üstünlüğüne inanmış bir ülkedir. Yapılan da budur. Bunun dışında birşey yapmış değiliz.

Mesela en çok üyesi olan sendika sadece çelengimizi bırakacağız dedi. Dün başkanlarıyla görüştüm, kendilerine de bu işi farklı bir yere taşımayın, temsili heyetle çelenk koyun; kaç bin kişi toplayacaksanız, gelin uygun yerlerde yapın dedim.

Kaç kişi toplarsınız dedim "30, 35 bin kişi" dediler. Böyle basın toplantısı olur mu? Bunu yarın başka şeyler takip eder. Sembolik olsa sembolik grupla yapılır. Bu kadar kişiyle basın toplantısı olmaz.

Niye miting alanlarında yapmıyorsunuz? Biz kontrol altına alırız diyorlar, alamazsınız. Kitle psikolojisi buna müsaade etmez. Bir provokatif çıkışta o alan karışır. Bizim de sorumluluğumuz var.

Biz işçi kardeşlerimizin kutlamasını kabul etmiyor değiliz. Biz 1 Mayıs'ı bayram ilan ettik. Bugüne kadar kimse bunu yapmadı. Taksim'le ilgili aynı tutum içindeyiz. Valilik tüm tedbirleri almıştır"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.