Bahar yağmuru kuş popülasyonunu arttırdı

Bahar yağmuru kuş popülasyonunu arttırdı

Samsun'un Bafra ilçesinde 'Kuş Cenneti' olarak bilinen Kızılırmak Deltası'nın bahar aylarında yoğun yağmur alması kuş popülasyonunu arttırdı.

Göçmen kuş türünün yaşam ve üreme alanı olan Kuş Cenneti'nde bu yıl birçok kuş türü göç etmeden kış sezonunu geçirirken, bahar aylarında da yoğun yağmur alan ve su seviye yükselen deltada kuş popülasyonu arttı. Küresel ısınma nedeniyle geçen yıllarda kuş sayısı alan Kuş Cenneti'nde, son yıllarda alışık olunmayan bir canlılık yaşanıyor.

321 değişik türdeki binlerce kuşun bir arada görüldüğü deltada, kuş türünün ve sayısının artması, doğa bilimcileri ile doğal hayat meraklılarını da Kuş Cenneti'ne çekmeye başladı. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yaptırılan kuş gözlem evi ve kulelerinin yapımının bitmesiyle deltanın turist akına uğraması bekleniyor.

Avrupa Kuş Alanları Envanteri'ndeki en önemli 4 kriterden 3'üne sahip olan Kızılırmak Deltası'nda, irili ufaklı çok sayıda göl, sazlık alanlar, ender su basar çayırlar, 12 bin hektarı bulan sulak alanlar ve barındırdığı canlı türleri ile Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturuyor.

Ördek, kaz ve kuğu gibi su kuşlarının bulunduğu deltada, şahin ile doğan gibi binlerce yırtıcı kuş ve bülbüller, kuyruk sallayanlar gibi ötücülerin 10 binlercesini görmek mümkün.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.