Bafra’ ya soğuk hava deposu

Bafra’ ya soğuk hava deposu

Samsun'un Bafra ilçesinde sebze ve meyvelerin depolanması için soğuk hava deposu kuruluyor.

Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 9 işadamının bir araya gelerek kurdukları BAFRAM Sebze Meyve Organik Tarım İthalat İhracat Ticaret ve Sanayi Limitet Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bıyık, Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nde inşaat çalışmalarının devam ettiğini, tesisin bu sezona yetiştirilerek, sebze ve meyve ürünlerini paketleme ve soğuk hava depolarında saklanabileceğini söyledi.

BAFRAM adı altında 9 kişilik şirket kurarak çalışmalarına başladıklarını belirten Bıyık, "Karadeniz Bölgesi'nde de ortak birkaç kişinin birlikte bir iş yapabilir örneğini göstermek için çalışmalarımıza başladık. İnşallah biz bu konuda başarılı olacağız.

Şu anda 3,5 aydır, başarılı bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Soğuk hava deposunu ve sebze paketleme tesisini Temmuz ayının sonunda hizmete açacağız. Bugün Bölgede sadece Amasya'da kiraz paketleme tesisi var. Karadeniz Bölgesi'nde de yurt dışına ihracat yapmak istediğimizde paketleme ruhsatı aranıyor.

 Biz bu konuda da gereken başarıyı yakalayacağız. Karadeniz Bölgesi'nde paketleme tesisi olmadığından ihracat yok görülüyor. Biz ihracatı artırmak için tesisi hazırlıyoruz. Tesisimizle bölgedeki paketleme sorununu gidereceğiz. Tarım Bakanlığı'na 2 proje yaptık.

2 projemiz Tarım Bakanlığı'ndan onay aldı. Tarım Bakanlığı'ndan bu proje karşısında yüzde 50 hibe alıyoruz. Bu projemiz sayesinde hedefi yakalayacağız. Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 bin metrekare alanımız var. Bu alanın 2 bin metrekare alanına tesisimizi yaptırıyoruz.

 Bu tesisi gelecek ihtiyaçlara göre de sürekli olarak büyüteceğiz. Tüm yaz ve kılık meyve ve sebzelerimiz tesisimiz sayesinde ihracat edilecek konuma gelecektir" diye konuştu.

Öte yandan, Bafra Ovası'nda 145 bin dekar alanda yaklaşık 400 bin ton yazlık ve kışlık sebze üretimi yapıldığını ve kışlık sebzede Türkiye üretiminin yüzde 24'ünün bu ovada üretildiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.