Artık kazalarda polis beklemeye son

Artık kazalarda polis beklemeye son

Türkiye'de 1 Nisan'dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni uygulama ile maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların kazanın oluş şekli hakkında anlaşmaları ve "Kaza Tespit Tutanağı"nı doldurmaları durumunda trafik polisinin gelmesine gerek olm

Türkiye'de 1 Nisan'dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni uygulama ile maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların kazanın oluş şekli hakkında anlaşmaları ve "Kaza Tespit Tutanağı"nı doldurmaları durumunda trafik polisinin gelmesine gerek olmayacak ve böylece araçlar trafikte beklemeyecek.
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin (TSRŞB) açıklamasına göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı ve TSRŞB ortaklığında oluşturulan bir komisyon, trafikteki sıkışıklığın önüne geçmek için çalışmaları tamamladı.

Komisyonca hazırlanan "maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı" sayesinde kazadan sonra taraflar kazanın oluş şekli hakkında mutabakata varıp, trafik polisini beklemeden olay yerinden ayrılabilecek ve hazırlanan tutanakta doldurulan forma göre hasarlarını sigorta şirketinden tazmin edebilecekler.

Verilen bilgiye göre hasarın tazmini için kazaya karışan araçların zorunlu trafik sigortası poliçelerinin olması gerekiyor. Öte yandan tarafların doldurdukları tutanakları kendi kasko sigortasını yapan şirkete ya da karşı tarafın trafik sigorta poliçesini kesen şirkete ileteceği belirtiliyor.

Sürücülerden kazanın oluş şeklini basit bir şekilde çizmeleri ve hasarlı noktaların belirtilmesi isteniyor. Ayrıca kazanın fotoğrafının çekilmesi de sürücülerden istenenler arasında. Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinin desteğiyle 37 adet kaza durum krokisinin oluşturulduğu, bu krokilerin sigorta şirketlerine dağıtıldığı bildiriliyor.

Maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların kazanın oluş şekli hakkında anlaşamamaları durumunda ise mevcut uygulamada olduğu gibi trafik polisinin çağrılmaya devam edileceği belirtiliyor.

Ayrıca, şu durumlarda da trafik polisi çağrılması gerekiyor; "Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa, sürücüde yaş küçüklüğü varsa, sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa, kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise, kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse, trafik kazasında sadece üçüncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse, kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası bulunmuyorsa ve trafik kazası ölüm ve/veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.