AKP raporu mahkemeye sunuldu

AKP raporu mahkemeye sunuldu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, AK Parti'nin kapatılma davası ile raporun kendilerine sunulduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, AK Parti'nin kapatılma davası ile raporun kendilerine sunulduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti hakkında açılan kapatma davasında raportörün raporunu hazırladığı belirterek, raporu üyelere dağıttığını bildirdi.

Kılıç, yaptığı açıklamada raporun üyelere dağıtıldığını bu süreçten sonra mahkeme heyetinin rahat bırakılmasını istedi. Kılıç, "Lütfen mahkeme heyetini rahat bırakın ve bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayalım" dedi.

Dava kapsamında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın yüksek mahkeme heyetine yaptığı sözlü açıklamalar ile parti yetkililerinin sözlü savunmasının ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri inceleyen raportör Osman Can, raporunu tamamladı. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na sunulan rapor üyelere dağıtıldı.

Bu sürecin ardından, rapor yüksek mahkemenin 11 üyesi tarafından incelenecek. Heyet incelemesini tamamladıktan sonra, Kılıç davanın ele alınacağı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasaya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.