AKP davasıyla ilgili merak edilenler

AKP davasıyla ilgili merak edilenler

YSK Başkanı Muammer Aydın, AK Parti’nin kapanması ve en az 28 milletvekilinin yasaklanması halinde 90 gün içinde erken seçime gidileceğini, Erdoğan yasaklansa da bağımsız aday olabileceğini, Gül ...

YSK Başkanı Muammer Aydın, AK Parti"nin kapanması ve en az 28 milletvekilinin yasaklanması halinde 90 gün içinde erken seçime gidileceğini, Erdoğan yasaklansa da bağımsız aday olabileceğini, Gül yasaklansa da görevine devam edeceğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, AK Parti"nin kapatılması ve siyaset yasağı getirilmesi halinde neler olacağını anlattı.

YSK Başkanı Aydın, AK Parti"nin kapatılması ve siyaset yasağı getirilmesi durumunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil tüm milletvekillerinin bağımsız aday olabileceklerini söyledi.

Yüksek Mahkeme"nin siyaset yasağı getirmediğini sadece sınırlama öngördüğünü belirten Aydın, milletvekillerinin kapatma kararının Resmi Gazete"de yayımlanmasından itibaren başlayarak 5 yıl süreyle başka bir partinin kurucusu olamayacağı ve yönetiminde yer alamayacaklarını ifade etti.

Bu duruma örnek olarak Hakkari"den bağımsız seçilen eski HADEP Milletvekili Hamit Geylani ve eski Fazilet Partisi Milletvekili Bekir Sobacı"yı gösteren Aydın, iki partinin kapatılmasının ardından yasaklı olan Geylani"nin son seçimde Hakkari"den bağımsız milletvekili seçildiğini; Sobacı"nın da YSK"dan bağımsız adaylık vizesi aldığını, ancak aday olmadığını hatırlattı.

Aydın, 28 ve daha üzeri milletvekiline siyasi yasak gelmesi durumunda 90 gün içinde ara seçimin yapılması gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki yıl yerel seçim olduğunu hatırlatan Muammer Aydın, ara seçim şartlarının oluşması halinde iki seçimin birleştirileceğini söyledi.

Aydın, Anayasa Mahkemesi"nin kapatmaya yönelik kararını erken vermesi durumunda, yerel seçimlerin ara seçimle birlikte daha erken tarihte yapılacağını belirtti.

YSK Başkanı Aydın, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün siyaset yasağı alması durumunda görevini bırakır mı?” şeklindeki bir soruya karşılık, bu soruya ancak kişisel yanıt verebileceğini belirterek, “Hukuken bir engel yok. Görevine devam eder. Söz konusu hal, görevini tamamlamasından sonra uygulanır” dedi.

Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hukukçular arasındaki ağırlıklı görüş de öyle. Ancak muhalefet cephesinde ısrarla "Yasaklı birinin etik olarak görevde kalması doğru olmaz" tezi işleniyor. Cumhurbaşkanı Gül"ün ise bu konuda çok kararlı olduğunu biliyorum. Bir özel dost sohbetinde Gül"e atfen şu cümleyi duydum: "Anayasa ve kanunlar neyi emrediyorsa ona uyarım. Görevime son güne kadar devam ederim. Çekilmeyi asla düşünmedim, düşünmem de...”

Aydın, Cumhurbaşkanı Gül"ün Çankaya Köşkü"nde 5 yıl mı yoksa 7 yıl mı kalacağı tartışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi; “Bu konuda tartışmalar var. Sebebi, yasada açık hüküm yok. Keşke, referanduma sunulan anayasa metnine bir ek madde konsaydı, bugün bu tartışma olmazdı. Fransa"daki benzer bir tartışmayı örnek gösterenler var. Orada da 7 yıl olan görev süresi 5 yıla indirilmiş ama orada uygulama 7 yıllık sürenin bitiminde başlamış.”

Bu konuda Meclis"in karar vereceğini belirten YSK Başkanı Aydın, herhangi bir kanuni düzenleme yapılmaması durumunda ise “Zamanı geldiğinde YSK olarak oturur bir karar veririz. Şu an bir şey söylemek için çok erken” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.