AHİLİK HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

AHİLİK HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Ordu’da 15 incisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlama programı, Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’nda Ordu Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisi ve düzenlenen diğer etkinliklerle devam etti.Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla

AHİLİK HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Ahilik Haftası kutlama programı kapsamında, il protokolü ve esnaf temsilcileri 19 Eylül Ortaokulu önünden başlayarak, Ordu Büyükşehir Belediyesi mehteran takımı eşliğinde Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanına kadar yürüyüş yaptı.

Ahilik Haftası yürüyüş programına, Vali Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Vali Yardımcısı Burak Keser, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek, İl Ticaret Müdürü Şenel Çakır, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Karlıbel, Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, bazı kurum yöneticileri, siyasi parti, meslek ve STK temsilcilerinin yanı sıra esnaflar ve vatandaşlar katıldı.ahilikhaftasitorenleri-001.jpeg

Ordu’da 15 incisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlama programı, Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’nda Ordu Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisi ve düzenlenen diğer etkinliklerle devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise, “Ahiliğin temeli, 622 yılından itibaren kurulan Medine pazarıdır. Ahilik, rekabet üzerine, emek üzerine ve aynı zamanda yarışma üzerine kurulan emeğe saygılı olan bir kurumdur. Peygamber efendimizin temelini attığı bu Medine pazarına özellikle günümüzde ihtiyaç duyulmaktadır. Burada fırsat eşitliği var, burada ürünün pazara gelmeden müdahale edilmemesi var. Ahilikle beraber Osmanlı döneminde bir de hisse meselesi, muhtesip olayı var. Bu da bizi yani belediyeyi ilgilendiriyor. Bu işin kontrolü ve denetim işlemi, muhtesipte denetleyen en büyük muhtesipler de bizleriz. Sayın valimiz en büyük muhtesip, o da bizi denetliyor” diye konuştu.

Ticaret İl Müdürü Şenel Çakır yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi: “Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerlerden biri de Anadolu’da kök salarak, varlığını yüzyıllar boyunca devam ettiren Müslüman–Türk toplumunun toplumsal, ekonomik, dini, ahlaki ve kültürel hayatını tanzim eden ahilik kurumudur. Ahilik, yalnızca Ahiliğe göre iş hayatında başarılı olmanın yolu dürüstçe üretmekten, kardeşçe paylaşmaktan emeğe ve kul hakkına saygı göstermekten geçmektedir. Ahilik, yalnızca Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir insanlık ve ahlak sistemidir. Bu vesile ile ilimizin ahisini, kalfa ve çırağını tebrik ederim. Tüm Ordu esnafımızın bu güzel ve anlamlı haftasını kutluyorum”ahilikhaftasitorenleri-002.jpeg

Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek ise konuşmasında, Ahiliğin güzel ahlakın beyanı olduğunu söyleyerek, ”Yeni kuşaklara ve dünyaya bu kültürün şümulünü ve niteliklerini öğretmeliyiz. Anadolu’muz bu ilmin hazinesidir. Esnaf asırlar boyu Ahiliği örnek alarak; doğru, sabırlı ve dayanıklı olmuş, ihanet, gıybet, nankörlük ve vefasızlıktan kaçınmıştır. Güven ilişkileri zirveye taşıyan en önemli unsurdur. Ahlaki terbiye ile iş terbiyesi paraleldir. Esnaf ve Sanatkârlar nezdinde alın teri kutsaldır. Yarınları kuracak olanlar, bu günleri bilinçli yaşayanlardır. Esnaf ve Sanatkâr; Mümtaz, seçkin insanlarla, eser ve hizmet, hak ve hukuka saygılı olacak emeğe ve şefkate mukabele eden bir bereketi gönlünde taşıyacaktır. Yıkıcı ve hasmane rekabet, yapana, yaptırana ve topluma zarar verir. Ahiliğin bugünkü temsil makamı Esnaf ve Sanatkârlar teşkilatıdır. Ahilik fonksiyonları artık meslek odaları tarafından icra edilmektedir. Nezih ve erdemli kişilerle beraberlik, Ahi terbiyesiyle esnaf ve sanatkâra yakışan uygulamalardır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu ekibince hazırlanan “Şed Kuşatma” gösterisi gerçekleştirildi.

Daha sonra Ordu'da yılın ahisi seçilen Ali Ohtamış ile yılın çırağı Aykut Efe Şen ve yılın kalfası Efe Yılmaz’a plaketleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gönderilen tebrik mektupları ve para ödülleri Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, OTSO Başkanı Levent Karlıbel ile Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Birliği Başkanı Yüksel Kaya tarafından verildi.

Etkinlik kapsamında katılımcılara ayrıca, ahilik pilavı, tatlı ve ayran ikram edildi. Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve diğer protokol üyeleri, vatandaşlara pilav ikramında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.