Ağaç Kesimine Gün Isılı Önlem

Ağaç Kesimine Gün Isılı Önlem

Ordu'da orman köylerindeki ağaç kesimini azaltmak amacıyla yöredeki orman köylüsünün evine 'güneş enerjisiyle ısınma sistemi' kuruluyor.

Ordu'da orman köylerindeki ağaç kesimini azaltmak, orman envali ile ısınmayı önlemek, ormanlardan yapılan kaçak kesimlerin önüne geçmek, ekolojik dengeyi korumak amacıyla yöredeki orman köylüsünün evine 'güneş enerjisiyle ısınma sistemi' kuruluyor.

Ordu Valiliği'nden edinilen bilgiye göre, orman köylüsünün sosyal ve ekonomik yönden kalkınmasına katkıda bulunmak ve orman köylüsünün ağaç kesimini aza indirgemek için İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce Merkez, Akkuş, Aybastı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, Kumru, Korgan, Mesudiye, Ulubey ve Ünye ilçelerinde 492 orman köylüsünün evine 'güneş enerjisiyle su ısıtma sistemi' kuruldu.

Buna göre, Merkez Günören köyünde 83, Akkuş'un Damyeri köyünde 10, Aybastı'nın Toygar köyünde 25, Fatsa'nın Beyceli köyünde 35, Gölköy'ün Kale köyünde 50, Emirler köyünde 10, Akçalı köyünde 10, Hürriyet köyünde 10, Mesudiye'nin Aşağıgökçe köyünde 15, Kavaklıdere köyünde 10, Ulubey'in Şeyhler köyünde 15, Kumru'nun Güneycik köyünde 75, Korgan'ın Belalan köyünde 45, Gürgentepe'nin Şirinköy köyünde 15, Hasancık köyünde 49 ve Ünye'nin Saraycık köyünde 5 eve güneş enerjisi ile ısıtma sistemi kuruldu.

Bir adeti bin 250 YTL'ye mal olan sistem için 615 bin YTL harcandı.
Yetkililer, güneş enerjisinin kullanımının yaygınlaşması ile orman tahribatının en aza indirildiğini ve binlerce ağacın kesilmekten kurtarıldığını belirterek, bu çalışmanın ekolojik dengeyi koruma amaçlı olduğuna dikkat çekti.

 Orman köylüsünün sadece çamaşır, bulaşık, banyo suyu ısıtmak için aile başına yıllık en az 15 ster odun tükettiğini belirten yetkililer, "Uygulanan her bir sistem ile 15 ster odunu kesilmekten kurtardık. 492 aileye kurulan sistem ile 7 bin 380 ster odunu kesilmekten kurtarmış olduk. Bir ster odunun 500 kg. olduğunu düşünürseniz yaklaşık 4 bin tonluk ağaç kesilmekten kurtarıldı" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.