2B yasası tekrar gündemde

2B yasası tekrar gündemde

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 27 yıllık kangrene dönen orman arazilerinin işgalinin sona erdirilmesi için hazırlıkların sürdüğünü belirtti.

Bakan Eroğlu, daha önce Anayasa değişikliği ile gerçekleştirilmeye çalışılan 2-B'lerin, bu defa kanun değişikliği ile satılmasının planlandığını söyledi. 


Bakan Eroğlu yaptığı açıklamada, 4 milyar 473 bin metrekarelik bir alanı kapsayan ve kamuoyunda 2-B olarak bilenen "orman vasfını kaybetmiş Hazine arazilerinin" satışı için hazırlıkların devam ettiğini ifade etti.

Orman vasfını kaybetmiş hazine arazilerinin 27 yıllık bir sorun olduğunu belirterek, "Biz hükümete geldikten sonra 1 santimetrekare orman arazisini bile işgal etmek oraya tecavüz etmek mümkün değil. Taşınmazları orman sınırları içerisinde kalanların mağduriyeti, orman kadastro komisyonlarınca yapılacak "2/B" uygulamasıyla giderilecek. Daha önce Anayasa değişikliği ile gerçekleştirilmeye çalışılan, 2-B'lerin, bu defa kanun değişikliği ile satılması planlanıyor" dedi.


Orman arazilerinin işgalden kurtarılması için ilk kez tapu kadastro ve orman kadastronun ayrı ayrı çalışma yaptığına dikkat çeken Eroğlu şunları kaydetti: "Daha önceki dönemlerde sadece tapu kadastro çalışması yapılıyordu. Ancak Orman Genel Müdürlüğü'nde artık orman kadastrosu da çıkartılıyor. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Orman kadastrosu çalışması yüzde 95 tamamlandı. Tapu kadastro çalışması ise yüzde 30 tamamlandı. Bu çalışmalar sonucunda neresi orman arazisi neresi normal arazi belli olacak. Böylece karışıklık ortadan kalkacak."


Çalışmalar sonucunda 2-B'ler olarak bilenen orman vasfını kaybetmiş hazine arazileri ile ilgili çalışmayı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacaklarını vurgulayan Eroğlu, "Çalışmalar tamamlanmasıyla birlikte yıllardır kangren olan yara çözüme kavuşmuş olacak. Bunun için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor" diye konuştu.


Türkiye'de su sıkıntısının olmadığını sulama konusunda ise geçen yıl yaşanan kuraklıktan dolayı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çok az bir sorun olduğunu ifade eden Eroğlu, sulama konusunda Türkiye'nin problemi olmadığını, ancak geçen yıl çok büyük bir kuraklık yaşandığı bu nedenle önceki yıllara oranla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 50 bir sıkıntı olduğunu vurguladı.


Bakan Eroğlu, yazın gelmesiyle birlikte orman yangınlarının çıkabileceğini de dikkat çekerek şunları söyledi: "Geçen yıl Orman Bölge Müdürlüğü çok başarılı bir yıl geçirdi. Türkiye genelinde 11 bin 500 hektar orman alanı yandı. Bu alanlarda tekrar ormanlaştırıldı. Geçen yıl Yunanistan, İspanya ve Portekiz'de Türkiye'den 15 kat fazla orman yangını çıktı. Türkiye bu konuda kendini çok geliştirdi. Yangın konusunda en ileri teknolojiye sahibiz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum