2024 yılının ilk 2 aylık güvenlik, asayiş ile trafik konularında yürütülen çalışmalarla ilgili basın bilgilendirme yapıldı

2024 yılının ilk 2 aylık güvenlik, asayiş ile trafik konularında yürütülen çalışmalarla ilgili basın bilgilendirme yapıldı

Vali Muammer Erol başkanlığında, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy ve İlçe Kaymakamlarının katılımıyla Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısınd

2024 YILININ İLK 2 AYDA Kİ GÜVENLİK, ASAYİŞ VE TRAFİK KONUŞULDU


2024 yılının ilk 2 aylık güvenlik, asayiş ile trafik konularında yürütülen çalışmalarla ilgili basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Vali Muammer Erol başkanlığında, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy ve İlçe Kaymakamlarının katılımıyla Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında, il genelindeki asayiş ve güvenlik durumu, suç ve suçlularla mücadele çalışmaları, trafik güvenliği, terörle mücadele çalışmaları ve diğer konular hakkında bilgilendirilmede bulunuldu.

Basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan Vali Muammer Erol, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığının 2024 yılının ilk 2 ayına ilişkin rakamlarının Ordu’nun yaşanabilirlik seviyesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Huzur ve güvenliğin arttırılmasına yönelik yapılan çalışmaların sonuçlarını verdiğinin altını çizen Vali Muammer Erol, verilen emeklerin, gayretlerin boşa gitmediğini ifade etti.
img-9412.jpeg
Vali Erol, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatları doğrultusunda ülke genelinde olduğu gibi, Ordu’da da güvenlik ve asayişin temini ve huzur ortamının devam ettirilmesi noktasında her gün daha olumlu, daha pozitif sonuçların ortaya çıkmaya devam ettiğinin altını çizerek, “Ordu’nun yaşanabilir bir şehir olmasını devam ettirme adına başta Valiliğimiz, Kaymakamlıklarımız, Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik birimlerimiz elimizden gelenin azamisini yapmaya gayret ediyoruz ve edeceğiz. Güvenlik ve asayişin temini noktasında biliyoruz ki, bizim bu gayret ve çabalarımız tek başına sonuç almaya yeterli değil. Ne gerekli? Güvenlik ve asayiş ortamının birlikte devam ettirilmesi için vatandaşlarımızın da bugüne kadar gördüğümüz, çok önemli, güzel örneklerini yaşadığımız tüm kamu birimleriyle olduğu gibi özellikle emniyet birimleriyle de, güvenlik birimleriyle de yaptığı işbirliği, yakın çalışma ortamında kendilerinin de görev ve sorumluluk almaya istekli olmaları Ordu’muz için doğrusu, güvenlik birimleri adına da daha rahat, kolay bir çalışma ortamının oluşması manasına geliyor. Bu yöneyle vatandaşlarımıza da teşekkürü bir borç biliyoruz. İnşallah bundan sonrasında da aynı şekilde güvenlik birimleri ve adliye makamlarının işbirliği devam ettiği gibi vatandaşlarımızın da katkı ve desteği devam edecek ve Ordu yaşanılabilirlik ve huzur kenti olmakla ilgili güzelliğini her geçen gün artıracak ve insanlarımızın canını sıkan, huzurunu bozan hiçbir şeye de, hiçbir şekilde inşallah fırsat verilmeyecektir” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin her türlü güvenlik tedbirlerinin alındığını belirten Vali Muammer Erol, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrasında da yine seçim nedeniyle olabilecek tüm risklere karşı hem hizmet ihtiyacının karşılanması hem risklerin öngörülerek gerekli tedbirlerin alınması noktasında arkadaşlarımız derslerine çalıştılar ve inşallah başarıyla da bu dönem sonuçlanmış olacak. Bu vesileyle şimdiden hem seçimde yarışan adaylara, partilere başarılar diliyorum hem de insanlarımızın yaklaşan ramazan ayının hayırlara vesile olmasını mübarek olmasını diliyorum. Siz basın mensuplarımıza da bizim elimiz, ayağımız, gözümüz olma noktasında gösterdiğiniz çaba ve işbirliği için canı gönülden teşekkür ediyorum” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Toplantıda Ordu İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığınca Ocak ve Şubat aylarında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

img-9414.jpeg
Ordu İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında asayiş olaylarıyla ilgili il genelinde yürütülen çalışmalara değinerek şu bilgilere yer verdi: “Kişilere karşı işlenmiş 10 önemli suç kategorisinde, 2023 yılı ilk 2 ayında 888 olay meydana geldiği, 2024 yılı ilk 2 ayında 830 olay meydana gelmiş olup; bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında olay sayılarında %6.5 azalma oldu.
Mal varlığına karşı işlenen 9 önemli suç kategorisinde, 2023 yılı ilk 2 ayında 232 olay meydana gelmiş, 2024 yılı ilk 2 ayında 176 olay meydana gelmiş olup, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında olay sayılarında %24.1’lik azalma meydana gelmiştir.
2024 yılında 345.555 şahıs ve 77.101 araç sorgulanmış, hapis cezasına göre aranan 133 şahıs, ifade için aranan 58 şahıs olmak üzere toplamda 191 aranan şahıs yakalanmıştır. 2023 yıl sonu itibariyle ilimizde hapis cezasına yönelik aranan şahısların yakalama ortalaması %89,67 ile ülke ortalamasının üzerinde yer almaktadır.
2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında ilimizde meydana gelen toplam 2361 Asayiş olayında; 2706 şüpheli şahsa işlem yapılmış, 33 şahıs tutuklanmıştır.

Yapılan çalışmalarda; 32 adet tabanca, 2 adet av tüfeği, 124 adet tabanca fişeği, 27 adet delici kesici alet, 2 adet kurusıkı tabanca ele geçirilmiştir.
2024 yılının ilk iki ayında, Dilencilik, Emre Aykırı Davranış (Açıktan Alkol Tüketme-Fuhuş), Kumar Oynamak, Sarhoşluk, Tütün Mamullerinin Tüketilmesi, vb. maddelerinden toplamda 449 şahsa Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddelerinden işlem yapılmış olup; 2023 yılının aynı döneminde ise 182 şahsa işlem yapılmıştır. 2024 yılında Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılan şahıs sayısı %147 oranında artmıştır.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele kapsamında 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında 34 operasyonda 70 şahıs yakalanmış, 7 şahıs hakkında adli kontrol kararı verilmiş ve 7 şahıs tutuklanmıştır.
Yapılan operasyonlar sonucu; 630 litre kaçak içki, 6 adet kaçak cep telefonu, 7.621.300 adet içi dolu ve boş makaron, 1337 kg paketlenmiş tütün, 1399 adet cinsel içerikli ürün, 12 adet sahte para, 39 adet sahte belge, 14 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet av tüfeği, 323 adet fişek ele geçirilmiştir.
Uyuşturucu madde satışı yapan ve kullanan şahıslara yönelik olarak 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında yapılan operasyonlarda, 149 olayda 167 şahıs yakalanmış olup, 17 şahıs tutuklanmıştır.
Gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda; 6 kilo 284 gr. Sentetik Kannabinoid (Bonzai), 2 kilo 344 gr. Skunk, 1 kilo 204 gr. Esrar, 380 gr. Metamfetamin, 56 gr. Kokain, 3 adet Ecstasy hap ile 81 adet Sentetik Ecza maddesi ele geçirilmiştir.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında yapmış olduğu 4 operasyon neticesinde; 5 şahıs yakalanmış. 1 şahıs tutuklanmış, 2 şahıs hakkında Adli Kontrol ve Yurtdışı Yasağı tedbiri uygulanmıştır.
Göçmen Kaçakçılığı ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğünün 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında yapmış oldukları 4 operasyonda; 6 organizatör yakalanmış olup, yapılan çalışmalar sonucunda 45 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiştir.
Trafikte sıfır can kaybı hedefiyle, vatandaşlarımızın trafik güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan trafik denetimlerinde; 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında toplam 119.812 araç kontrol edilmiş, 20.190 araç sürücüsüne Karayolları Trafik Kanununun muhtelif maddelerinden işlem yapılmış, 227 araç trafikten men edilmiş, 463 araç sürücüsünün sürücü belgesine geri alınmıştır.

2024 yılı Ocak-Şubat aylarında, kaza yerinde hayatını kaybeden vatandaşımız olmamıştır. İlimiz genelinde alınan tüm tedbirlere rağmen 263 yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 335 vatandaşımız yaralanmıştır. Bu kazaların %37.3’ü motosiklet kazalarıdır.
Trafikte kaza ihtimalini en aza indirmek için yapılan denetimler sonucunda; 2023 yılı ilk 2 ayı içerisinde 3 ölümlü trafik kazası meydana gelmiş olup, 2024 yılı ilk 2 ayında ölümlü trafik kazası meydana gelmemiştir.”
Aksoy, İl Emniyet Müdürlüğünce Ocak ve Şubat aylarında yapılan bilgilendirme faaliyetlerine de yer vererek, Siber Suçlarla Mücadele, Toplum Destekli Polislik, Terörle Mücadele, Narkotik ve Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüklerince yürütülen 525 faaliyet sonucunda, 29 bin 771 kişiye ulaşıldığının da altını çizdi.

Ordu İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz ise, 2024 yılı Ocak ve Şubat ayı faaliyet raporuna ilişkin bilgi vererek jandarma sorumluluk bölgesinde kişilere karşı işlenmiş 10 önemli suç kategorisinde bir önceki yıla oranla %10 azalma olduğuna dikkat çekti.
Öksüz, Ocak-Şubat ayı faaliyet raporuna ilişkin şu bilgilere yer verdi:
Ordu İl Jandarma Komutanlığı olarak, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşamlarını idame ettirmelerini temin etmek maksadıyla emniyet ve asayişin sağlanmasına yönelik toplum destekli güvenlik anlayışı çerçevesinde önleyici kolluk hizmetleri ve diğer faaliyetlerimize aralıksız olarak devam etmekteyiz.
2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında Asayiş olayları ile ilgili ilimiz geneli Jandarma sorumluluk bölgesinde;
Kişilere karşı işlenmiş 10 önemli suç kategorisinde, (268) olay meydana gelmiş olup bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında olay sayılarında %11 oranında artış,
Mal varlığına karşı işlenen 9 önemli suç kategorisinde (42) olay meydana gelmiş olup bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında olay sayılarında %7 oranında azalma meydana gelmiştir.
2024 yılında (1.271.509) şahıs ve (840.967) araç sorgulanmış, hapis cezasına göre aranan (200) şahıs, ifade için aranan (141) şahıs olmak üzere toplamda (341) aranan şahıs ve (43) araç yakalanmıştır.
2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında ilimizde meydana gelen toplam (1.228) Asayiş olayında; (1.667) şüpheli şahsa işlem yapılmış, (158) şahıs tutuklanmıştır. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında olay sayılarında %18 oranında artış meydana gelmiştir.
Yapılan çalışmalarda; (28) tabanca, (505) adet tabanca fişeği, (30) adet av tüfeği, (65) adet dolu kartuş (tüfek fişeği), (9) adet kurusıkı tabanca ve (9) adet delici kesici alet ele geçirilmiştir.
2024 yılının ilk iki ayında, Dilencilik, Emre Aykırı Davranış, Kumar Oynamak, Sarhoşluk, Tütün Mamullerinin Tüketilmesi vb. maddelerden toplamda (98) şahsa Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddelerinden işlem yapılmış olup 2023 yılının aynı dönemi kıyaslandığında Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılan şahıs sayısı %34 oranında azalmıştır.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele kapsamında 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında (36) operasyonda (52) şüpheli hakkında gerekli yasal işlem yapılmıştır.
Yapılan operasyonlar sonucu; (25) lt. sahte alkollü içki, (234.400) adet boş makaron, (41.640) adet içi tütün doldurulmuş makaron, (32.200) gr. tütün, (4) adet elektronik sigara, (4) adet tarihi obje/eser, (121) adet muhtelif kazı malzemesi, (1) adet tabanca, (1) adet şarjör, (11) adet fişek ve (10) adet sahte sürücü belgesi ele geçirilmiştir.
Uyuşturucu madde satışı yapan ve kullanan şahıslara yönelik olarak yapılan operasyonlarda; (136) olayda (140) şahıs yakalanmış olup bu şahıslardan (3) şüpheli tutuklanmış, (1) şüpheli adli kontrol şartıyla olmak üzere (136) şüpheli hakkında adli işlem yapılmıştır.
Gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda; (1.439) gr. kubar esrar, (102) gr. skunk, (100) gr. kokain, (40) gr. bonzai, (353) gr. metamfetamin, (18) adet estacy ve (80) adet sentetik ecza ele geçirilmiştir.
2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün yapmış olduğu (2) operasyon neticesinde, (2) şahıs yakalanmış, (1) şahıs tutuklanmış, (1) şahıs ise ifadesinin alınmasına müteakip serbest bırakılmıştır.
2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında Göçmen Kaçakçılığı kapsamında yapılan (14) operasyonda (42) düzensiz göçmen yakalanarak sınır dışı edilmiştir.
Yapılan denetim, kontrol, önleyici bilgilendirme/eğitim faaliyetleri ve alınan tüm tedbirlere rağmen bölgemizde (3) ölümlü, (27) yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, maalesef bu kazalarda (4) vatandaşımız hayatını kaybetmiş, (74) vatandaşımız yaralanmıştır. Bu kazaların %4’ü motosiklet kazalarıdır.
Trafikte kaza ihtimalini en aza indirmek için yapılan denetimler sonucunda; 2024 Ocak ve Şubat aylarında bir önceki yıla göre trafik kazalarında toplam %17 oranında azalış olmuştur.
Trafikte sıfır can kaybı hedefiyle, vatandaşlarımızın trafik güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan trafik denetimlerinde; 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında toplam (76.286) araç kontrol edilmiş, (3.202) araç sürücüsüne Karayolları Trafik Kanununun muhtelif maddelerinden işlem yapılmış, (680) araç trafikten men edilmiş ve (78) araç sürücüsünün sürücü belgesine geri alınmıştır.
Bilgilendirme faaliyetlerine yönelik olarak İçişleri Bakanlığı ve Valilik Makamınca başlatılan projeler kapsamında;
Trafik güvenliği ile ilgili olarak “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Trafikte Yüzümüz Hep Gülsün”, “Kaskımla Güvendeyim”, “Güvenli Okul Yolu”, “Paydaş Kurumlara Yönelik Trafik Eğitimi”, “Reflektör Tak, Görünür Ol”, “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik Eğitimi” Ve “Trafik Dedektifleri” projeleri kapsamında (2.064) öğrenci, (1.022) sürücü ve (5.724) yetişkine eğitim verilmiş,
Uyuşturucu ile mücadelede “En İyi Narkotik Polisi/Jandarması Anne” Ve “Bağımlılık Yapıcı Maddelerin Arzı İle Mücadelede Farkındalık Ve Madde Bağımlılığı” eğitimlerine yönelik olarak (448) vatandaşımıza bilinçlendirme eğitimi verilmiş,
Aile içi şiddetin önlenmesine yönelik olarak (8.579) vatandaşa eğitim verilmiş, (4.031) kadın vatandaşımıza KADES uygulaması tanıtımı yapılarak (3.021) telefona KADES uygulaması yükletilmiş,
Yapılan bilgilendirme faaliyetleri sonucunda (73.609) kişiye asayiş, terör ve trafik konularında kısa mesaj gönderilmiş, (9.658) adet broşür dağıtılmış ve (20) adet afiş kullanılmıştır.
Bize 112 Acil Çağrı Merkezi aracılığıyla ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı birimlerimize bizzat başvurarak 7/24 ulaşabilirsiniz.
İl Jandarma Komutanlığı olarak toplum destekli güvenlik hizmeti anlayışı ile halkımızın desteğini de yanımıza alarak, 2024 yılı içerisinde de vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürebilmesi için görevlerimizi en etkin şekilde yaparak suç ve suçlarla mücadeleye aralıksız devam edilecektir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.