2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı

2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı

2023 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde ilimizde uyguladığımız "Ordu İlinde Seracılığın Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 15 adet 240 m² yeni sera tesis ettik. Yapılan bu çalışmalar neticesind

2014 TE 182 DEKAR OLAN ÖRTÜALTI ALANI % 80 ARTARAK

BU GÜN İTİBARİYLE 328 DEKARA ULAŞTI

ORDU TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ basın bürosundan yapılan açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

Ordu'da, son yıllarda yapılan çalışmalar ile örtü altı yetiştiriciliği her geçen gün gelişiyor.

İlimizde özellikle son yıllarda verilen destekler ve uygulanan projeler ile 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı.

Çaybaşı ilçesinde örtü altı sebze yetiştiriciliği yapan Cemil GÜMÜŞ'ü ziyaret eden İl Müdürümüz burada yaptığı açıklamada; “Ordu'da tarım arazilerimizin % 87 'sinde fındık yetiştiriciliği yapılıyor. Geriye kalan alanlarda ise fındığın yanında ek gelir sağlamak amacıyla ​​​​​​​üreticilerimizi ikinci hatta üçüncü ürün yetiştirmelerini teşvi​​​​​​​k ediyoruz. Bu doğrultuda ilimizde kivi yetiştiriciliği, çilek yetiştiriciliği ve seracılık konusunda üreticilerimizi destekliyor ve birçok proje uyguluyoruz. Bu noktada çok da güzel neticeler aldık. İlimizde kivi üretiminde, çilek üretiminde ve seracılıkta ciddi anlamda artışlar sağlandı" dedi.

Son yıllarda seracılık alanında önemli projelerin hayat geçirildiğini vurgulayan İl Müdürümüz; “İlimizde örtü altı sebze yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla çok önemli projeler uyguluyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın kaynaklarıyla ilimizde örtü altı sebze yetiştiriciliğini önemli oranda geliştirdik.

Hatta 2023 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde ilimizde uyguladığımız "Ordu İlinde Seracılığın Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 15 adet 240 m² yeni sera tesis ettik.

Yapılan bu çalışmalar neticesinde 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 80 artarak bu gün itibariyle 328 dekara ulaştı" ifadelerini kullandı.

Ordu'da örtü altı sebze yetiştiriciliğinin her geçen gün arttığını belirten İl Müdürümüz; “İlimizde iklim koşulları örtü altı yetiştiricilik yapmak için son derece elverişlidir. Artan nakliye giderleri göz önüne alındığında yerinde üretim her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Bunun yanında tüketicilere taze sebze arzının sağlanması da büyük önem arz etmektedir. Bunların yanında ilimiz arazilerinin parçalı ve parsellerin küçük olması bizleri dar alanlardan getirisi yüksek olan ürünleri yetiştirmeye zorluyor ki, seracılık da bu noktada önemli bir avantaj sağlıyor. Bu noktada seracılığı önemsiyoruz ve ilimizde seracılığın daha iyi yerlere gelmesi adına bundan sonraki dönemde de çalışmalara devam edeceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.