12 Eylül paşaları cenazede bir araya geldi

12 Eylül paşaları cenazede bir araya geldi

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra başbakanlığa getirilen Bülent Ulusu ile darbeyi gerçekleştiren Milli Güvenlik Konseyi'nin yaşayan üyeleri Nejat Tümer ve Tahsin Şahinkaya, emekli Koramiral Doktor Tali Çalbatur'un cenaze töreninde buluştu.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra başbakanlığa getirilen Bülent Ulusu ile darbeyi gerçekleştiren Milli Güvenlik Konseyi'nin yaşayan üyeleri Nejat Tümer ve Tahsin Şahinkaya, emekli Koramiral Doktor Tali Çalbatur'un cenaze töreninde buluştu.

Böbrek yetmezliği nedeniyle hayatı kaybeden Çölbatur, askeri törenle Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.


Bir dönem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Daire Başkanlığı görevinde bulunan 85 yaşındaki Çalbatur, böbrek yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Emekli paşa için bugün öğle namazını müteakip Levent Camii'nde askeri bir cenaze töreni düzenlendi.

Törene eski başbakanlardan Bülent Ulusu, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Feyyaz Öğütçü, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde görevde olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Nejat Tümer ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya ile çok sayıda askeri erkan katıldı.


Törene, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 1. Ordu Komutanlığı ve Çiller Ailesi'nin de çelenk gönderdiği gözlendi. Emekli Koramiral Çalbatur ile birlikte önceki gün vefat eden Deniz Kıdemli Albay Recep Burhan Karadeniz'in de cenaze namazı aynı anda kılındı.

Namazın ardından tören mangası tarafından omuzlara alınan Çalbatur ve Karadeniz'in naaşı, top arabasına konularak askeri bando eşliğinde uğurlandı. Çalbatur'un cenazesi Edirnekapı Mezarlığı'na götürülerek
burada defnedildi.

ÇALBATUR KİMDİR?
1924 Ankara doğumlu olan Çalbatur, 1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı sene Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde staj gören Çalbatur, donanmaya katıldı. Türk Deniz Kuvvetleri'nin bir çok birliklerinde görev yapan Çalbatur, 1954 Fizik Tedavi Uzmanlığı için Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne atandı.

 Çalbatur, 1957'de uzman oldu ve aynı hastanenin Fizik Tedavi Kliniği'ne Baş Asistan oldu. 2 yıl sonra 1959'da Amerika'ya San Fransisco Oakland Vaval Hospital'da Fizik Tedavi Rehabilitasyon Kursu'na gönderildi.

1960 yılında Kasımpaşa Deniz Hastanesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanı olarak tayin edildi. 1971'de aynı hastaneye 2. tabip olarak, 1973 yılında Tuğamiralliğe yükseldi. 1977'de Tümamiral olan Çalbatur, 1979'da Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığına tayin edildi, daha sonra özel kliniğinde çalışmaya devam etti.

 1995 yılında Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığı yapan Çalbatur, Jokey Kulübü Asli Üyeliği ve Haysiyet Divan Başkanlığı yaptı. Beşiktaş Kulübü Divan Üyesi olan Çalbatur, evli ve bir çocuk babasıydı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.