Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
4,6622
EURO
5,4311
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ordu balı marka olmalı
Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, üretilen balların değerinde satılması için markalaşmanın şart olduğunu belirterek, bu konudaki çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
20 Aralık 2008 Cumartesi 18:13

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, üretilen balların değerinde satılması için markalaşmanın şart olduğunu belirterek, bu konudaki çalışmalarının sürdüğünü söyledi.


Türkiye'de arıcılık ve bal üretimi konusunda söz sahibi illerin başında gelen Ordu'da üretilen balların değerinde satılması konusundaki sıkıntılar devam ediyor. Arıcılık faaliyetlerin araştırılması ve geliştirilmesi konusunda çalışmalarını sürdüren Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün özellikle balların pazarlanması konusundaki çalışmaları hız kazandı.

1994 yılından bu yana faaliyet gösteren enstitüsü ana faaliyetleri olan araştırma geliştirme çalışmaların yanı sıra arıcıların gelirlerini artırıcı ve sürdürülebilir arıcılık konularına da el atarak sektörünün gelişmesi için projeler üretiyor.


Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, böyle üretim gücüne sahip bir ilin pazarlama konusunda da söz sahibi olması gerektiğini belirtti. Arıdan elde edilen ürünlerin çeşitlendirilmesi ve markalaştırılması ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Konak, "Sözleşmeli bal modeli ve markalı bal şekline geçilerek sorunun halledilebilmesi için çalışıyoruz.

Ayrıca arıcılarımız sadece bal üretmektedir. Ancak arının ürettiği 6 çeşit ürün var. Sadece bala yönelmek oldukça yanlıştır. Balın yanı sıra arı sütü ve polen noktasında sözleşmeli modelde üretim yaparak ürün çeşitliğine gitmeyi planlıyoruz. Böylece arıcılarımızın gelir seviyesini ve sürdürülebilir arıcılığın yapılabilmesini amaçlıyoruz" diye konuştu.

ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi