Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
4,7316
EURO
5,4729
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ORDU BUKET PASTAHANESİ…
Gençlerin takıldığı, o zamanın siyasi fikri liderlerinin oturduğu ve zaman zaman da fikir tartışmalarının yaşandığı yerdi, itiraf edeyim, solcu arkadaşlar daha deneyimli ve okuyan olunca onlara cümle kurmakta bazen güçlük çeker işi caz yanından alır, sohb
26 Mart 2010 Cuma 11:50
ORDU BUKET PASTAHANESİ…

Hey gidi günle hey. Ordu Sinemasının altına açıldığında, modern, tertemiz, insanların ailece oturacağı, gençlerin sohbet edeceği nezih bir yerdi. Sahiblerinden Kamber amca ve onun çocuklarından Şeref"te insan üstü bir yürek ile Ordu insanına samimi hizmet ediyorlardı.

Gençlerin takıldığı, o zamanın siyasi fikri liderlerinin oturduğu ve zaman zaman da fikir tartışmalarının yaşandığı yerdi, itiraf edeyim, solcu arkadaşlar daha deneyimli ve okuyan olunca onlara cümle kurmakta bazen güçlük çeker işi caz yanından alır, sohbete son koyardık.

Gürültü çok olunca, rahmetli Hünü kaptıkaçtı agbimiz güler yüzü laz şifesi ile bize gelir ve; “uşaklar, edepli olun içerde aile var,”derdi. Hepimiz onu sever ve susardık. Daha çok Kamber amcayı..Ey gidi Hüsnü ağbi ey..Allah seni cennetinde yine birilerine hizmet ettirsin, değersin.

Kimler olmazdı ki orda, Ordu"nun en sosyetik Feyasın dan, en köylü Mehmet beyine kadar. Sevgilisi olanlar, çapkınlık yapanlar yada feşeller. Şeref"te siyasi bir inattı. Ama onun la ters fikir yolunda kazma kazsakta, akşamları yada hafta sonlarını beraber olurduk. Ben namaz kılarken onlar bir köşede alem ederlerdi.

Kamber amca gibi bir babanın solcu uşağı nasıl olur diyede o zamanlar hayret eder ve kızardım. Bir de Hamdi Magdenin değerli oğlu.Güzel günlerdi. Sonbaharın sarı yaprakları gibi yıllr tek tek döküldü. Hüsnü ağbimde yok, soyadı gibi yüreklerimizdeki sevgiyi kaptı ve esas dünyaya kaçtı.

Bir Yaz akşamı idi hiç unutmam, rahmetli Erol Köksal,bilmiyorum Erol Görezde olabilir, gece 11 de Buket Pastahanesine Şerfin yanına gittik. Ben içmiyorum. Ama Erolun kafası çakır keyif. Yüksek sesle konuşuyoruz, bazende kahkaha atarak gülüyoruz.

Yukarda da kör Fikret amcanın kulübü var. Ordan biri indi ve bize delikanlıca bağırdı. En hızlı zamanımız, deliyiz, adını hatırlamıyorum ama soyadı Baloğlu. Dil dalaşı sonrası müthiş bir kavga ettik. Yukardan indiler ama adamın üç dişi kırılmış, Fikret amca geldi, bana ve Erola bağırdı. Babamızın arkadaşı, baba yarımız. Şarlo filmi gibi olduk, suspus.

Bu sırada Şeref"de haksızsınız demezmi, albaşına belayı. Onunla birkaç ay konuşmadık. Sonrsı yine sarmaş dolaş. Kamber amca içerde yaz sıcagı gibi idi. Garsonlara talimat verir ve içerdeki herkesin rahat etmesine çalışırdı. Alada öyleya.

Şimdi yüzlerce yer var. Birkaç tane simit evi, yeni açılan içkili yada içkisiz mekanlar, otellerin lobileri, ama ne olursa olsun Ordu sinemasının altında bize kucak açan ve içindeki sıcaklığında ruhumuzda bir çok şeyin değişiminde öncü olan o yer gibisi yok.

Aslında o gün yaşayan, insan gibi az ama öz grup yok, samimiyet yok. Bakın, rahmetli Hüsnü ağbinin bana yaptıgına. Bir hafta sonu, denizden gelirken ugradım mekana. Ayağımda sandelet, beyaz bir kot pantolon, Hüsnü agbi bana baktı ve şöyle dedi; “sana bu yakıştımı, ne o,” kot- mot…!” içerde herkesin üzerinde kot pantolon. İnanırmısın bir daha kot pantolon giymedim. Şimdi kim yapar ha..!

Kamber amca yaşıyor, kardeşim Şeref yaşıyor, içinde eğitim almış bir çok genç ellili yaşlarını yaşıyor, ama sahildeki Buket pastahanesi ve hayalimizdeki o yer, aşklarımız gibi yürek çukurumuzda bugün bile taptaze yaşıyor..Kendisi olmasada.
Deniz Gazinosunu unutmayın:)
Faruk Gündoğdu
Hey gidi günler hey yorum yazan arkadaşın dediği 1972 yılında bende lise 2 deydim Hami hoca bana Faruk tahtakaya kalkarsan 2, kalkmazsan 1 verecem der bende sözlüye öyle kalkardım. Buket pastanesi o yıllarda cok sık gittigim bir yer degildi ama önce eski yerinde sonrada sinemanın yanındaki deniz gazinosunun müdavimiydim:) sokak arasındaki işkembeci ise olmassa olmazımızdı:)haa bide şans için mavi köşe:) nerden nerye hey gidi günler heyy...
29 Mart 2010 Pazartesi 22:03
bir ' buket ' sohbet...
T.Serdar Köksal
İstanbul'lular için Beyoğlu İnci pastanesi yada Baylan ne anlam ifade ediyorsa biz Ordu'lular için de Buket pastanesi aynı anlamı ifade ediyor.. Her yaz okullar tatil olduğunda geldiğim memleketimde delikanlılık çağlarımızın en güzel hatıralarından biridir Buket pastanesi. Bu güzel yazınla beni o yıllara götürdün yeniden kuzen... Kalemine sağlık..
29 Mart 2010 Pazartesi 13:55
...
hacı
köksal,yaşlandıkça yazıların da güzelleşiyor ha!! evet,eski günler daha mı güzeldi ne? her şeyin cılkı çıktı...eline sağlık..bir de ordu sinemasında eskiden 6.15 matinesi olurdu...hey gidi hami hoca..fransızca hocamızdı.. yıl 1972 ,bir akşam sinemada görmüş beni..ertesi gün derste bastı dayağı..lan,hergele hafta ortası ne işin sinemada, diye.. o zaman çok üzülmüştüm..aslında haklıydı hami bey..kalemine sağlık köksal..ordu'yu özledim be ! şerefe de selam..sen uğrarsın o taraflara..
27 Mart 2010 Cumartesi 13:57
buket pastyahanesı
sinan kurul
Ah o yıllar, Rahmetlı anacımla şehre gelır onu takıl pazarına bırakırdım,bırşeycıklerı var onları satacak,oğlum sen dolaş gel derdı,5 liracıkta haşlık sıkıştırırdı elıme,nereye gıdeyım kahve alışkanlığım yok,doğru sınemanın altına buket e sahıl tarafına bakan masaya oturur sahılı seyrederdım,çok keyf alırdım orada oturmaktan,şimdi ıl dışındayım (izmirde) çok özluyorum o yılları çook, elıne sağlık mustafa ağbim saygılarımla
27 Mart 2010 Cumartesi 13:24
ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi