Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
18.8288
EURO
20.2088
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Limansız,tek deniz kenti " ORDU"
Yıl,1967 Ordu, Valisi Mustafa Karaer, yıl içinde Ordu’da yatırımlar için 35 Milyon TL harcanacağını açıkladı ve "Kalkınan Ordu ideali hızla gerçekleşme yolunda" dedi.
06 Mart 2008 Perşembe 11:10

Yıl,1967 Ordu, Valisi Mustafa Karaer, yıl içinde Ordu"da yatırımlar için 35 Milyon TL harcanacağını açıkladı ve "Kalkınan Ordu ideali hızla gerçekleşme yolunda" dedi.

  Vali başkanlığında Ankara"ya giden kurul, Başbakan Süleyman Demirel"den liman ve yol gibi alt yapı yatırımları sözü aldı.

   Peşinden Ordu"ya gelerek Kapalı Spor Salonunun hizmete açılışında konuşan Enerji Bakanı Rafet Sezgin, "Ordu, ikinci beş yıllık planla havaalanı ve limana mutlaka kavuşacaktır." dedi.

  Bu sözlerin üzerinden, bir sene geçmesine rağmen, Ordu havaalanından ve limanından bir ses çıkmayınca, 28 Ağustos 1968 tarihli “ Ordu sesi” gazetesi “ Ordu limanı diye hayal pilavımı yiyoruz ” manşeti atarak siyasilere ve yetkilere sesleniyordu.Yıl, 2007, aradan tam 40 sene geçmiş,hala havanda su dövülüyordu, AKP Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa, havaalanı ve liman konusunda DLH Genel Müdürlüğü tarafından çok ciddi anlamda teknik bir çalışma yapıldığının altını çizerek, yapılacak çalışmadan sonra elde edilecek verilere göre, Ordu'ya havaalanı ve liman için karar verileceğini beyan etmişti.. Ordu'da son günlerde havaalanı ve liman konusunda çıkan polemiklere yanıt veren AKP'li Fatsa, bu konuları popülizm olduğu için değil, ihtiyaç olursa hayata geçebileceğini söylüyor ve gerek limanla ilgili, gerekse havaalanıyla ilgili Devlet Liman Hava Genel Müdürlüğü ciddi bir çalışma yapıyor. Bu çalışmada, havaalanı ve liman konusunda altyapı ve fizibilite raporları hazırlanıyor.

  Maliyetleri hesaplanıyor, yük ve yolcu kapasitesi vb. inceleniyor. Gerçekten çok ciddi bir çalışma bu ve bizde buna destek veriyoruz, teşvik ediyoruz. Bu çalışmalar tamamlanıp rapor haline getirildikten sonra hep beraber göreceğiz, diyordu..
  Diğer yandan kamuoyundaki tartışmalarını değerlendiren Ordu Ticaret Borsası Başkanı Nejdet Gürsoy, ise kentin havaalanından önce limana ihtiyacı bulunduğunu ifade ederek, Çarşamba havaalanın Ordu'nun ihtiyacını karşıladığını belirtti. Son dönemde havaalanı ve liman tartışmaları yapıldığına dikkat çeken Nejdet Gürsoy, Ordu'nun en büyük ihtiyacının liman olduğunu belirtti. Halen bir rıhtım ile hizmet veren Ordu limanının yıllık 350-400 milyon dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğunu vurgulayan Gürsoy, "Ordu ilini iç kesimlere bağlayan ve adeta aort damarı diyebileceğimiz Dereyolu tamamlanmak üzere. Bu yolun açılmasıyla birlikte ortaya ekonomik ve sosyal yönden farklı bir potansiyel çıkacak. O sebeple hazırlıksız yakalanmamak için liman Ordu iline acil olarak lazım" diyordu.
   Uzay çağında yaşadığımız, bu asırda denizle bu kadar iç içe olmasına rağmen mayıs yedisinden başka suyuna ayağını sokmadan, denizinde yüzemeden, ölüp giden ve toprağa defnedilen insanların yaşadığı başka bir yöre bulamazsınız.
Avrupalı kentlerin sanayi atıklarını gemileriyle boşaltarak çöplük haline getirdiği; Karadeniz"in ölü deniz haline gelmesini umursamayan, başka bir toplum göremezsiniz.
Orta ve Doğu Karadeniz"in (Ordu hariç) tüm sahilinin baştanbaşa kaya tahkimatlar ve taş dolgularla,” T “ adı verilen dalga kıranlarla, doldurularak otoban yapılmasını ,alkışlayarak ve bu işi hızla yapan iktidar mensuplarını oylarıyla destek veren başka bir bölge bulamazsınız..
   O şirin ve yeşil sahil kasabalarla, hırçın Karadeniz"in arasına giren devasa kaya dolgulu oto yolların zararlarını sorgulamayan, gemilerle denizinde kargo yük taşımacılığı kullanmayıp, oto yollarında tırların ve kamyonların yarattığı her türlü kirliliği, sinesine çeken, başka bir millet bulamazsınız. Biz denizin karşısına geçip, kebap veya börek yer, ayran içeriz, kayığa değil ata binmeyi, denize ağ atmayı değil, silah atmayı yeğleyen bir milletiz.
Çünkü biz Türkler ve bilhassa Karadenizliler denizci ve balıkçı bir millet değiliz, olsa idi durum farklı olurdu, gemi sanayileri ve tersaneler, şilepler, deniz acenteleri, marinalar, yatlar, tekneler, kıyılara doluşurdu. Askeriye bile bir tane ciddi askeri üs, bahriye askeri ve deniz bölüğü bile yok, halbuki, Perşembe ilçesi"ndeki o eski askeri hava radarı limanı ve sosyal tesisleri ile deniz kuvvetleri komutanlığına küçük bir üs olması için adeta kollarını açmış, atıl olarak bekliyordu.

  Karadeniz"e yıllar önce gelip, geçen turistik yolcu gemileri bile artık uğramıyordu.
İşte Karadeniz"den ve Karadeniz" in her türlü nimetlerinden istifade etmesini bilmeden sadece suyuna bakmakla,sahilinde yürümekle kaldığımız,Karadeniz"in üzerinden gelen liman gibi cılız talepler de 40- 50 senedir siyasetçilerin , bürokratların ve iş adamlarının biz Ordu"luları pek ciddiye almamasına sebep olmaktadır.

   Çevre komşu il ve ilçelerde koro halinde Ordu "dan gelen liman veya havaalanı gibi taleplerimizi karşı tezahüratla bastırak,isteklerimizi sürekli nötralize etmektedirler.
   Gözümüzün alabildiğine çarşaf gibi karşımızda duran, devasa Karadeniz"e, arkasını dönen, değerini bilemeden, nimetlerinden istifade etmeden, suyunu el değdirmeden ömür geçiren bizler ne yazık ki denizci olamadık, limanı da hak etmedik, tersaneyi de..
Deniz veya Denizciler deyince biz ancak Münir"in dükkânında dondurma yalamayı anlarız,başka ne anlayacağız ki..Yazık..

sana yakışanı yapmışsın peşinde dur
Bünyamin Gürtekin
Sen herkese örnek olacak bir kişisin ama değerini bilen anlar bende bir zamanlar bugün git yarın gel işinden bıkmıştımki 150.ytl rüşveti verince nasıl gözüm açıldı işlerim tıkırında işledi amiride ayni memuruda ayni ne yapacaksın sen iyikide rüşvet vermemişsin sana bravo....
29 Mayıs 2009 Cuma 15:05
SANA TEŞEKKÜR EDİYORUM
ERTAN ÇAĞLIK
Ordu S.G.K.için yazdığın bu yazıyı bende teşadüfen okumuş bulunuyorum bu tür atlatmalara lütfen müdahale edelim ve gerekli yerlere acilen bildirelim ben olsaydım bu çabayı hiç gösteremezdim dediğin gibi biz ot gelmişiz ot gideriz.
29 Mayıs 2009 Cuma 14:55
CAHİL HALKIMIZIN VAY HALİNE
MUHTAR KENAN AYGÜZEL
ANLATSAM KİM ANLAYACAKKİ BENİ DERİMYA HER ZAMAN KENDİMİZ YAZAR KENDİMİZ OKURUZ 03/02/2009 GÜNÜ S.G.K.DENİLEN O YÜKSEK MAKAMA VARDIM ELİMDE EVRAKLAR VAR NEDİR EVRAKLARIN KONUSU KENDİ EMEKLİLİK İŞL.HK.SABAH SAAT 09.10 İDİ KİŞİ EVRAKLARI ELİNE ALIR ALMAZ ÖĞLEDEN SONRA GEL DEDİ BENDE CENAZEM VAR ÖĞLEYE GERİ DÖNECEĞİM DERİM AMA MAALESEF CENAZEN VARDI BURAYA NEDEN GELDİN DENİR BEN ÇIKAR GİDERİM GEZER DOLAŞIRKEN TANIDIK BİR ESNAF ABİNİN YANINA GİDER ÇAYINI KAHVESİNİ AYRANINI İÇER İKİDE LAF EDER SONRA DERDİMİ ANLATIRIM SAĞOLSUN KARTINI VERDİ SENİNLE İLGİLENECEKLERDİR DENİLDİ AMA MAALESEF YİNE YÜZÜMÜZE BİLE BAKAN OLMADI SONRADAN BİR YETKİLİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ İŞLER TIKIRINDA YÜRÜDÜ VE AYNİ GÜN SAAT 11 E İŞ HALLEDİLDİ VE BANA BİR BAĞKUR YAZISI VERİLDİ BUNUNLA GİDECEKSİN BİZE YAZI GETİRECEKSİN TABİKİ BURDAKİ GÖREVLİ URAYA GİTMEDEN BENDEN ÖNCE TELEFON AÇMIŞ OLAC AKKİ BURADAKİ GÖREVLİ BENİ SANKİ BİR AV BEKLERCESİNE SİPERE YATMIŞ NEYSE ONLARDA BANA BİR EVRAK VERDİLER DEDİLERKİ BUNLARI GİT DOLAŞTIR GETİR ONDAN SONRA EVRAKLARINI VERELİM BENDE EVRAKLARIMI DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE HAZIRLAYIP SUNDUM AMA MAALESEF DENİLİRKİ SENİN 150 TL PİRİM BORCUN VAR GİT BUNU ÖDE GEL GİDER ONU ÖDER SONRADANDA MAKBUZU GETİRİR KİŞİNİN KENDİSİNE VERİRİM AMA NE DUYAYIMKİ SEN BUGÜN GİT YARIN GEL YARIN OLMMAZ İKİ GÜN SONRA GEL İKİ GÜN SONRADA OLMAZ 4 GÜN SONRA GELECEKSİN DER TABİKİ BİZLER BİLİYORSUN KORKAK BİRAZDA SAYGILI KİŞİLER OLDUĞUMUZ İÇİN SESİMİZİ ÇIKARTMAYIZ DIŞARIDA BEKLERİZ VE AKLIMIZA SAYIN VALİM GELİR KOŞARAK VALİ BEYİN YANINA GİDERİM VALİ BEYİ MAKAMINDA BULAMAM YARDIMCISINI SORARIM MAALESEF ODA YOKTUR BU İŞLE İLGİLENEN KİMSE YOKMU DİYE SEKRETERLERE YALVARIR YAKARIRIM AMA OLMAZ SONRADAN SAYIN ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANIMIZ SY.HİLMİ BEYİ ARARIM ULAŞAMAM SONRA SY.EYÜP BEYİ ARARIM ODA OLMADI DAHA SONRA SAĞOLSUN SY.ENVER YILMAZ BEYLE DİYALOĞA GİRERSİN MAALESEF ONUNDA DANIŞMANI İLE İRTİBAT KURDUM KURDUKTAN SONRADA SAĞOLSUN SAYIN VEKİLİMİN DANIŞMANI YETKİLİ SAYIN İDRİS BEYLE GÖRÜŞÜLÜR VE İDRİS BEYLE GİDİP GÖRÜŞMEM SÖYLENİR VE GİDERİM İDRİS BEYLE GÖRÜŞÜRÜM DENİLİRKİ SEN BU TÜR İŞLERİNİ BU KİŞİLERLEMİ HALLEDECEKSİN BENİMDE BU HUSUSTA YAPACAK HİÇBİR ŞEYİM OLMAZ VE DÖNER GELİRİM SAĞOLSUNLAR ÖNÜMÜZDEKİ SALIYA ATARLAR İNŞALLAH SALI GÜNÜDE SALLANMAZ
06 Şubat 2009 Cuma 15:32
HELAL OLSUN
EDANUR EREN
ORDULU DEĞİLİM YAZINIZI TESADÜFEN OKUDUM. BEN SAMSUNLUYUM Bİ KARADENİZLİ OLARAK KARADENİZİN EN BÜYÜK SORUNUNU BU KADAR GÜZEL DİLE GETİRDİĞİNİZ İÇİN SİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM.KEŞKE BU SESİ GEREKEN KİŞİLERDE DUYABİLSE...
19 Temmuz 2008 Cumartesi 23:59
ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi