Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
19.0128
EURO
20.7054
IMKB
0.00
Hava Durumu
Düğünevi Bulancakta Sahne Aldı
Bulancak Halk Kütüphanesi 75. Yıl Tiyatro Salonunda sahnelenen oyunu izleyenler arasında; Bulancak Kaymakamı Tayfur Elbasan, Bulancak Sanat Tiyatrosu Müdürü Harun Gündoğdu, Bulancak Sanat Tiyatrosu (BST) Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Şenol Yaşar,
17 Ocak 2015 Cumartesi 07:10
“DÜĞÜN EVİ OYUN EVİ” BULANCAKTA SAHNELENDİ…
 
Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBBKT) “Düğün Evi Oyun Evi” adlı oyunu Bulancak’ta sahneledi.22575
 
165 kişilik Bulancak Halk Kütüphanesi 75. Yıl Tiyatro Salonunda sahnelenen oyunu izleyenler arasında; Bulancak Kaymakamı Tayfur Elbasan, Bulancak Sanat Tiyatrosu Müdürü Harun Gündoğdu, Bulancak Sanat Tiyatrosu (BST) Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Şenol Yaşar, BST kurucularından Ömer Mustafa Yılmaz’da yer aldı.
 
Binlerce yıllık Anadolu geleneğinden gelen seyirlik oyunların bir araya gelmesiyle oluşmuş olan oyunda, Anadolu halkının ürettiği, yaşattığı, kendisiyle birlikte değiştirdiği ve geliştirdiği yaşama biçimi sahneye yansıtıldı. Prof. Dr. Nurhan KARADAĞ’ın araştırıp kurguladığı oyunda tarihi yüz binlerce yıl öncesine dayanan ve halen Anadolu’da pek çok köyde devam ettirilen köy seyirlik oyun gelenekleri işlendi. 
 
Anadolu insanları; toplayıcılık, mevsim dönüşümleri, ekim dikim ve hasat zamanlarına özel bir önem vermiş; bu zamanları oruç, ritüel ve şenliklerle kutsamıştı.

 

ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi