Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
18.8271
EURO
20.2151
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En büyük lider Atatürk
ABD’de Brown Üniversitesi öğretim görevlisi Profesör Arnold Ludwig, geliştirdiği bir metodoloji sonucunda, Atatürk’ün 20. yüzyılın en büyük siyasi lideri olduğunu ortaya koydu.
20 Mayıs 2008 Salı 13:23

ABD"de Brown Üniversitesi öğretim görevlisi Profesör Arnold Ludwig, geliştirdiği bir metodoloji sonucunda, Atatürk"ün 20. yüzyılın en büyük siyasi lideri olduğunu ortaya koydu.

"Dağın Arslanı: Siyasi Liderliğin Doğası" adlı kitabın yazarı Prof. Ludwig, Amerika Atatürk Derneği"nin (ASA) toplantısında, geliştirdiği "siyasi büyüklük skalası" ile, Atatürk"ü işbaşındaki ABD Başkanı George W. Bush ile karşılaştırdı. Sonuçta, Bush 15 puan alırken Atatürk 32 puan topladı. Ludwig"in çalışmasında, Nelson Mandela 20 puan, Winston Churchill 22 puan ve Bill Clinton da 15 puan almıştı.

Mao"dan 2 puan yüksek

Ludwig"in daha önce yaptığı çalışmada, Atatürk 31 puan ile birinci olurken, Mao Zedong ve Franklin D. Roosevelt 30 puanla ikinci olmuştu. Aynı çalışmada, Charles De Gaulle altıncı, Woodrow Wilson 15. olmuş ve Ronald Reagan da 25 numarada yer almıştı.

 Psikiyatrist olan Prof. Ludwig, "kültürel özellikler ve önyargılardan arındırılmış" bir yöntemle dünya liderlerini 11 ayrı kategoride değerlendiriyor. Her kategoride liderlere 0 ile 3 arasında puan verilirken, sadece iki kategoride 0 ile 5 arasında puan verilebiliyor. Bu kategoriler, sıfırdan ülke yaratmak, toprakları genişletmek, iktidarda kalınan süre, askeri başarı, sosyal tasarım gücü, ekonomik başarı, devlet adamlığı, ideoloji ortaya koyma, ahlaken örnek olma, siyasi miras ve ülkenin nüfusu olarak sıralanıyor.

Hürriyet

judayizm ve atatürk
salim meriç
Bir kac gündür forumdaki bazi üyeler Yahudi hayranligi yaninda asiri derecede bir Atatürk hayranligi yapmaktatadir. Bu arkadaslar yahudi olsalar belki anlayabilirim, ama müslüman olduklarini söyledikleri halde, ki ben buna inaniyorum, taptiklari Atatürkün yahudiler konusundaki görüslerine biraz yer verelim. Belki Ataürk kendilerine, nasil yanlis yolda gittiklerini biraz anlatabilir. ( bu arada bir hatirlatma yapayim. benim atatürke özel bir hayranligim da yoktur özel bir nefretimde ) Ibrahim Avrasin hakiki gercekler isminde bir kitabi vardi. Bu kitapta Atatürkün basindan gecen bir olay, Türkiyedeki yahudiler ve masonlar hakkinda Atatürkün neler düsündügünü acik secik gösteriyor. Atatürkün basindan gecen olay aynen söyle gelisiyor: Mustafa Kemal, Mahmut Esat Bozkurt’u yanına çağırır. Kendisine masonların örgütlenme şemalarını ve amaçlarını anlatan bir kitap verir. “Bunu gizlice mutalâa et, bir takrir ile Halk Partisi Grup Başkanlığı’na ver ve grupta bunlara şiddetli bir hücum yap ve grupça kapanmasına delâlet et. Senin de bu işte büyük şeref payın olacaktır.” Mahmut Esat Bozkurt bunun üzerine gereğini yapar ve takriri gurup toplantısında okutur: Bizim eba ancet gelen atalarımızın mensubu bulunduğu tarikatları kapattık. Masonluk da kökü dışarıda bir Yahudi tarikatından başka bir şey değildir. Memleketimizde bunun ne işi vardır?” Bunun üzerine mason olan Şükrü Kaya ve Doktor Mim Kemal önderliğinde bir grup Atatürk’ün yanına gelerek; - Biz zaten maiyet-i devletindeyiz, fakat siz meşrik-i azamız olursanız pervane gibi etrafınızda dolaşırız. - Peki bir şey soracağım. Bana cevap veriniz. Siz Avrupa’da hangi locaya bağlısınız ve metbuunuzun ismi nedir? - Biz Cenova’ya tabiiyiz ve reisimiz de Borca Mişon Cenapları’dır. - Haydi defolun buradan, cehennem olun gidin. Yahudi uşakları. Benim milletim bana kahraman sıfatını verdi, ben sizin gibi çıfıt Yahudiye uşak mı olacağım. Bu gece sabaha kadar Türkiye’deki tüm localarınızı kapatmadığınız taktirde yarın teşkil edeceğim divan-ı harp örfiye hepinizi verir ve astırırım. Haydi defolun karşımdan. İşte atatürkün tavrıyla masonların “Uykuya yatma devri” dedikleri dönem böyle başlar. Zorunlu olarak tüm mason locaları kendilerini kapattıklarını ilan ederler. Tüm mason localarının mallarına el konulur ve mallar açılacak olan Halkevlerine devredilir. Madem Atatürke bu kadar hayransiniz iste Atatürkün yahudiler hakkinda söyledikleri... insallah kulaginiza biraz küpe olur.
23 Eylül 2008 Salı 01:38
ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi