Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
18.8098
EURO
20.7387
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusumat'ı Ziya Hurşit korumuş
Rusumat olayının yaşandığı 1921 yılında Ordu Mutasarrıfı (Valisi), Ziya Hurşit’in ağabeyi Ahmet Faik (Günday) Bey’dir. Yunan gemilerinden kaçan cephane yüklü Rusumat Ordu sahilinde kuma oturtulduğunda Ahmet Faik Bey, Yunanlılardan gelecek bir müdahaleye k
01 Mart 2013 Cuma 19:55

 

RUSUMAT’I ZİYA HURŞİT KORUMUŞ
 
adnanyildiz.jpg
Adnan YILDIZ
 
1921 yılında Ordu sahilinde Yunan gemilerinden kurtulmak için batırılan ve tekrar yüzdürülen, Rusumat No 4 gemisiyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.
 
Rusumat’ı, Atatürk’e suikast davasından 1926 yılında idam edilen Ziya Hurşit korumuş.
 
1890 yılında Çamlıhemşin’de doğan ve TBMM Birinci Dönem milletvekili, Yozgat İstiklal Mahkemesi üyeliği de yapmış olan Ziya Hurşit’in; Rusumat’ı koruma olayı ise şöyle gerçekleşmiştir.
 
Rusumat olayının yaşandığı 1921 yılında Ordu Mutasarrıfı (Valisi), Ziya Hurşit’in ağabeyi Ahmet Faik (Günday) Bey’dir. Yunan gemilerinden kaçan cephane yüklü Rusumat Ordu sahilinde kuma oturtulduğunda Ahmet Faik Bey, Yunanlılardan gelecek bir müdahaleye karşı koymak amacıyla, kıyıda 2124715-20 kişilik bir silahlı ekip hazırlamıştı. Ekibin başında ise milletvekili olan kardeşi Ziya Hurşit bulunmaktaydı. Yunan gemileri Rusumat’ı battı zannederek uzaklaşınca herhangi bir çatışma çıkmamıştı. Sadece gittiklerini bildiren top mermisi atmışlar ve Ahmet Faik Bey’in deyimiyle “Giresun istikametinde defolup gitmişlerdir.”
 
Ahmet Faik Bey’in bu bilgileri verdiği hatıraları İki Devir Bir İnsan”, 2011 yılında Prof. Süleyman Beyoğlu tarafından” yayınlanmıştır.
 
Gazetemiz yazarı Adnan Yıldız’a göre, Rusumat’la ilgili bu bilgilerden asıl önemlisi, bugüne kadar tartışmalı olan Rusumat’ın Ordu’ya geliş tarihinin de tespit edilebileceğidir. Şöyle ki Rusumat’ın Ordu’da batırıldığı tarih, bazı kaynaklarda 19 Temmuz bazılarında da 17 Ağustos olarak verilmektedir. Ama Ahmet Faik Bey’in Ordu mutasarrıflılığı görevi 5 Ağustos 1337 (1921) tarihinde sona ermişti. Bu duruma göre Rusumat olayı Temmuz ayı içerisinde gerçekleşmiş olmalıdır.

 

ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi