Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
4,1031
EURO
4,9999
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ordu Karadeniz Turizm Fuarı” Açıldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ordu Valiliği ve TURSAB'ın destekleri ile “Ordu Karadeniz Turizm Fuarı”, 14 Şubat 2013 saat 15-00 te OKSM yanında düzenlenen törenle açıldı. Fuar, her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
16 Şubat 2013 Cumartesi 00:33

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ordu Valiliği ve TURSAB'ın destekleri ile düzenlenen “Ordu Karadeniz Turizm Fuarı”, 14 Şubat 2013 saat 15-00 te OKSM yanında düzenlenen törenle açıldı. 

Fuar, her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

 

“Ordu Karadeniz Turizm Fuarı” Açıldı

 


“Ordu Karadeniz Turizm Fuarı”na katılan davetliler, Ordu Kültür Sanat Merkezi girişinde Ordu Müftülüğünün Mehter Takımı tarafından sunulan gösteriyle karşılandı.

Ordu Kültür Sanat Merkezi Büyük Salonda yapılan “Ordu Karadeniz Turizm Fuarı” açılış törenine, Ordu Valisi Orhan DÜZGÜN, Samsun Valisi Hüseyin AKSOY, Amasya Valisi Abdil Celil ÖZ, Sinop Valisi Dr.Ahmet CENGİZ, Giresun Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Garnizon Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Adalet Komisyonu Başkanı Bahattin AKKAN, ODÜ Rektörü Prof.Dr Tarık YARILGAÇ, Baro Başkanı Av.Oktay ÇANAK, Vali Yardımcıları Salih YÜCE, Abdullah DEMİR, Niyazi ERTEN, Yemen BAYRAK, Mahmut AĞBAL, Ordu İl Emniyet Müdürü Hakan KIRMACI, Amasya İl Emniyet Müdürü Cemil BAYAZIT, Sinop İl Emniyet Müdürü Eşref AYTEKİN, İl Genel Meclis Başkanı Engin TEKİNTAŞ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN, Samsun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem ARSLAN, Gürcistan Acara Bölgesi Başbakanlık Turizm ve Yatırım Bölge Başkanı Cemal BERİDZE, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, daire müdürleri, Demar Fuarcılık Genel Müdürü Recep KÖYMEN, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, iş adamları, Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan seyahat acenteleri, tur operatörleri, Türkiye’nin değişik illerinden gelen davetliler katıldı.


Ordu Karadeniz Turizm Fuarı açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Orhan DÜZGÜN, Ordu Karadeniz Turizm Fuarı’nın, Türkiye'nin ve değişik ülkeler ile bölgenin turizm zenginliklerini, farklı destinasyonlarını yerli ve yabancı turizm yatırımcılarına ve acentelere, satın alıcılara ve tatil planı yapmakta olan son tüketicilere göstermeyi hedeflediğini söyledi.

Fuarın, farklı varış noktalarından çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapacağını belirten Vali DÜZGÜN, “Gerek yurt içinden gerekse yurtdışından katılımcı ve ziyaretçilerle buluşma, yeni işbirlikleri gerçekleştirme ve var olan ilişkilerin geliştirilmesi adına, turizm sektörümüzü Ordu'da bir araya toplayacak” dedi.

Fuarların, turizmciler için çok önemli bir buluşma noktası olduğunu ifade eden Vali DÜZGÜN, “Turizm, ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, insanların ve toplumların birbirini tanımasında, kaynaşmasında ve evrensel anlamda barışın sağlanmasında da önemli bir araçtır. Deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra tarihi ve kültürel değerlerimizi de insanlığın hizmetine sunmalıyız” diye konuştu.

Türkiye’nin son 15 yıl içerisinde dünya turizm sektöründe çok hızlı bir ilerleme sağlayarak en fazla turist kabul eden ülkelerin başında geldiğini söyleyen Vali DÜZGÜN, “Dünyada ekonomik kriz ve bazı bölgelerde siyasi sıkıntılar yaşanmasına rağmen ülkemiz, geçen yıl 32 milyon turistle dünyanın en çok turist kabul eden 6'ncı ülkesi konumuna yükselmiştir. Ancak gelen turistlerin, misafirlerin önemli bir kısmı Ege bölgesine, Akdeniz bölgesine ve Kapadokya bölgesi olarak nitelendirdiğimiz İç Anadolu Bölgesine gittiğini görüyoruz” şeklinde konuştu. 

“Karadeniz bölgesinin Türkiye'nin dünyadan aldığı turizm pastasını büyütmesini ve daha fazla pay almasını sağlamak amacıyla bölgemizde turizmin gelişmesine yönelik önemli altyapı yatırımları ve cazibe noktaları oluşturmaya çalışıyoruz” diyen Vali DÜZGÜN, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Bu amaçla ‘Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’ çerçevesinde yaylalarımızı yeşil hatla birbirine bağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Turizmi dört mevsime yaymak amacıyla ‘Çambaşı Kayak Merkezi’ gibi kış turizmine yönelik tesisler oluşturmaya çalışıyoruz. Gelen konukların daha uzun süreli konaklamasını temin etmek amacıyla ‘Botanik Bahçesi’ projesi, yaylalarımızda ‘Tatil Köyü’ tesisi, ‘Vosvos Festivali’ gibi etkinliklerle doğal güzelliklerimizi tanıtmaya, ‘Çınarsuyu Mesire Yeri’, ‘Ulugöl Tabiat Parkı’ gibi doğal varlıklarımızı kolay ulaşılır hale getirerek ve çevre düzenlemeleri yaparak cazip hale getirmeye, ‘Kurul Kalesi’ gibi arkeolojik ören yerlerini kültür turizminin hizmetine sunmaya, cami, kilise ve köprülerimizin restorasyonunu gerçekleştirerek ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları yaparak sivil mimarlık örneklerini ortaya çıkarmaya, yeni açılacak müzelerle taşınır kültür varlıklarını sergilemeye çalışıyoruz.”

Konuşmasının son bölümünde, “Türk turizmini doğa, tarih, kültür, eko turizm, geleneksel el sanatları ve mutfakla buluşturmalıyız” diyen Vali DÜZGÜN, Ordu Karadeniz Turizm Fuarı’nın gerçekleşmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlara da teşekkür etti. 

“Ordu Karadeniz’de bir cennet. Biz bu cenneti anlatmak, tanıtmak zorundayız. Turizm pastasından hep birlikte istifade etmeliyiz” diyen Ordu Belediye Başkanı Seyit TORUN, kilometrelerce uzanan koyları ve denizi, eşsiz güzellikteki yayla ve platoları ile mavi ve yeşil’in buluştuğu bir il olan Ordu’nun turizm kenti olabilmek için kabuğunu kırmaya çalıştığını söyledi. TORUN, ”Sayın Valimizin turizmde deneyimli olması bizim için büyük bir şans. Bu nedenle de bu fuar çok önemli” diyerek, herkesi Ordu’nun güzelliklerini görmeye ve paylaşmaya davet etti.

“Kültürel ve ekonomik alandaki değerlerin, diğer insanlara tanıtılmasında Türkiye’nin turizm alanında en önemli buluşmalarından birini gerçekleştirecek olan Ordu Karadeniz Turizm Fuarı’nın ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını diliyor ve turizmin yanında ekonomi kültür ve çeşitli etkinliklerle buluşma özelliği taşıyan organizasyonumuzun, hem fuara katılan illerin, hem de ilimiz açısından ileri ufuklar açacağı inancındayız” diyerek, duygularını dile getiren Demar Fuarcılık Genel Müdürü Recep KÖYMEN, ”Fuar’ın gerçekleştirilmesinde bizlere desteklerini esirgemeyen, Eski Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul GÜNAY ile yeni Bakanımız Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer ÇELİK’e, Valimiz Sayın Orhan DÜZGÜN’e, Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından, Ordu Kültür Sanat Merkezi yanında bulunan arsa üzerinde oluşturulan, Ordu Karadeniz Turizm Fuarı’nın alanını ücretsiz tahsis eden Mustafa Kemal YARAŞ’a, Vali Orhan DÜZGÜN tarafından plaket verildi.

Demar Fuarcılık Genel Müdürü Recep KÖYMEN de, fuara katkı ve desteklerinden dolayı Vali Orhan DÜZGÜN’e, Belediye Başkanı Seyit TORUN’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN’a, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN’e, İl Telekom Başmüdürü Hacı ÖZTÜRK’e, Çalık YEDAŞ İl Koordinatörü Ümit Yaşar KIŞLA’ya, TÜRSAB Karadeniz Bölge Müdürü Suat GÜRKÖK’e birer plaket takdim etti.

Plaket töreninin ardından, Fatsa’nın Kabakdağı köyü sakinleri tarafından ‘32 Gayde’ adlı oyun sunuldu. Turizmci Güven ÖZEL, hem oyunla, hem de Kabakdağı köyünde 2010 yılında başlatılan ekoturizm çalışmaları ile ilgili davetlilere bilgi verdi. ÖZEL, yöreye özgü düğünlerde oynanan ve ‘32 gayda’ adı verilen oyunları animasyon şeklinde sunduklarını söyledi ve ekoturizm çalışmalarının meyvelerini vermeye başladığını ifade etti.

ERFAD Derneği tarafından sunulan folklor gösterisi ile devam eden Ordu Karadeniz Turizm Fuarı açılış programı, Azerbaycan ekibinin halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

Ordu Kültür Sanat Merkezi Büyük Salonda yapılan “Ordu Karadeniz Turizm Fuarı” açılış programının ardından, Vali Orhan DÜZGÜN, beraberinde Samsun Valisi Hüseyin AKSOY, Amasya Valisi Abdil Celil ÖZ, Sinop Valisi Dr.Ahmet CENGİZ, Giresun Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Ordu Belediye Başkanı Seyit TORUN ve diğer protokol üyeleri ile birlikte kurdele kesimini yaparak, Ordu Karadeniz Turizm Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi. 

Daha sonra, Vali Orhan DÜZGÜN, misafir illerin Valileri ile birlikte fuar alanında yer alan stantları gezdi. 55 kurum ve firmanın yer aldığı “Ordu Karadeniz Turizm Fuarı” 17 Şubat 2013 tarihine kadar gezilebilecek. Dünyanın farklı destinasyonlarını, başta Ordu ve bölge halkı olmak üzere turizm meraklılarıyla buluşturacak olan fuarın, tüketiciye yönelik olacak son 2 gününde katılımcı firmalar tarafından düzenlenecek etkinlikler, yemek sunumları ve özel dans gösterileri şeklinde devam edecek. Fuar, her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Ordu Karadeniz Turizm Fuarı" Gala Yemeği Düzenlendi

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ordu Valiliği ve TURSAB'ın destekleri ile düzenlenen “Ordu Karadeniz Turizm Fuarı”na katılan davetliler onuruna, Ordu Valiliği’nce ‘Gala Yemeği’ düzenlendi.

Balıktaşı Otel’de düzenlenen ‘Gala Yemeği’ne, Ordu Valisi Orhan DÜZGÜN, Giresun Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Amasya Valisi Abdil Celil ÖZ, Garnizon Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Adalet Komisyonu Başkanı Bahattin AKKAN, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık YARILGAÇ, Vali Yardımcıları Ömer ADAR, Salih YÜCE, Abdullah DEMİR, Niyazi ERTEN, Yemen BAYRAK, Mahmut AĞBAL, İl Emniyet Müdürü Hakan KIRMACI, Amasya İl Emniyet Müdürü Cemil BAYAZIT, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN, Samsun İl özel İdaresi Genel Sekreteri Adem ARSLAN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN, Gürcistan Acara Bölgesi Başbakanlık Turizm ve Yatırım Bölge Başkanı Cemal BERİDZE, Demar Fuarcılık Genel Müdürü Recep KÖYMEN, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile fuara katılan Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan seyahat acenteleri, tur operatörleri ve Türkiye’nin değişik illerinden gelen davetliler katıldı.

Düzenlenen ‘Gala Yemeği’nde, mahalli sanatçılar Zülfiye-Erdoğan ŞAHİN’in oluşturduğu “Grup Tek”in seslendirdiği yöresel türkülerle, fuara katılan Azerbaycan ekibi sunduğu yöresel müzik ezgileriyle, Ordulu ses sanatçısı Gaye AKSU da verdiği konserle, davetlilere unutulmaz bir akşam yaşattı. 

‘Gala Yemeği’nde, fuara katılan Azerbaycan ekibi adına Fariz KHALILI, organizasyondan ve kendilerine gösterilen sıcak ilgiden dolayı Vali Orhan DÜZGÜN’e plaket takdim etti. Fariz KHALILI’dan plaketi alan Vali Orhan DÜZGÜN de duygularını şöyle dile getirdi: “Ordu’da ilk defa düzenlediğimiz fuara katılan tüm konukları Ordu’da görmekten ve konuk etmekten onur duyuyoruz. Tek millet, iki devlet mensubu olarak Azeriler bizim her zaman kardeşimizdir. Fuara iştirak eden kamu ve özel sektör kuruluşlarımıza, seyahat acentelerimize, tur operatörlerimize ve valiliklerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.” 

“Ordu Karadeniz Turizm Fuarı”na katılmak üzere değişik illerden ve ülkelerden Ordu’ya gelen konuklar ise, hem fuar organizasyonundan, hem de kendilerine gösterilen misafirperverlik ve ilgiden dolayı çok memnun olduklarını ifade ederek, “Fuar vesilesiyle geldiğimiz Ordu’da çok sıcak ilgiyle karşılaştık. Başta Ordu Valisi Sayın Orhan DÜZGÜN olmak üzere tüm yöneticilerden yakın ilgi ve alaka görmekteyiz. Bu da bizleri son derece memnun ve mutlu etmekte. Düzenlenen bu ‘Gala Yemeği’nde de oldukça eğlendik ve yorgunluğumuz attık. Ordu, gerçekten çok güzel bir şehir. Ordu’ya bu turizm fuarı çok yakıştı” şeklinde konuştular. 

Öte yandan, ‘Gala Yemeği’nde, fuarın organizasyonluğunu üstlenen Demar Fuarcılık Genel Müdürü Recep KÖYMEN tarafından fuarın gerçekleşmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlara birer plaket verdi. 
 

Fotoğrafların Orijinalleri İçin Tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi