Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
18.8271
EURO
20.2123
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Danıştay'dan özel türban açıklaması
Türban tartışmasıyla ilgili Yargıtay'ın ardından Danıştay'dan da ''Bu tür girişimler toplumsal barışı zedeler'' uyarısı geldi.
21 Ocak 2008 Pazartesi 02:46

Türban tartışmasıyla ilgili Yargıtay'ın ardından Danıştay'dan da ''Bu tür girişimler toplumsal barışı zedeler'' uyarısı geldi.

Yargıtay'ın ardından Danıştay'dan da türban yasağını kaldırma girişimlerine tepki geldi. Danıştay, ''Bu tür girişimler toplumsal barışı zedeler'' açıklamasında bulundu.

Açıklama Danıştay başkanlar kurulunun ortak imzasını taşıyor.
Açıklamada en dikkat çeken cümle; "Girişimlerin eğitim kurumları ile sınırlı kalmayacağı ve toplumsal barışı zedeleyeceği" yönünde.

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyetinin laik, sosyal ve hukuk devleti olduğu vurgusu yapılıyor ve anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek maddeleri hatırlatılıyor.

Danıştay, AİHM'e göre türban yasağının avrupa insan hakları sözleşmesine uygun olduğunu belirterek, "Dinsel kaynaklı düzenleme ve girişimlerin" laiklik ilkesi doğrultusunda demokratik olmayacağı vurgusunu yapıyor.

Açıklamada, mevcut girişimlerin cumhuriyetin kazanımlarına aykırı olduğu da belirtiliyor.

Yargıtay ne demişti?: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, 17 Ocak'ta bir bildiri yayımlayarak, ''(Türban) serbestliği eğitim ve öğretim kurumlarını laik ve üniter yapıya aykırı bir faaliyet alanına dönüştürür'' demişti.

Erdoğan ne demişti?: ''Bunu beraber aşarız. Yeni anayasayı beklemeye de gerek yok. Bunun çözümü çok kolay. Otururuz beraberce mutabık kaldığımız bir cümleyle bu çözülür" demişti. İspanya gezisinde ise "Siyasi simge olarak türban takmak suç mu? Simgelere, sembollere bir yasak getirebilir misiniz?" diye konuşmuştu.

ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi