Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
18.5708
EURO
18.3679
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Umut YILDIZ:Fındığa AB Darbesi Gelir
Ordu'da findik toplatmak icin 8-9 yaslarinda cocuk calistirdiklari ve cocuklarin bu nedenle okula gonderilmedigi yaziyordu. Bununla ilgili Hollanda basta olmak uzere Avrupa'da buyuk bir kampanya baslatmislar ve dunyadaki cikolata sirketlerine Turkiye'den
26 Kasım 2010 Cuma 21:02

...insanlar kisin ve martta Ordu'ya gelmeye basliyorlar, burada cocuklari calistirip findik topluyorlarmis. Ve boylelikle cocuklar okula gidemiyorlarmis. Bu cocuklar gunde 12 saat agir sartlar altinda calistirilip sadece 1 saat izin alabiliyorlarmis ve daha inanilmaz yalanlar.

Umut YILDIZ:Fındığa AB Darbesi Gelir
 
Sizinle cok onemli bir konuyu paylasmak istiyorum.
Bugun trende giderken bir Hollanda gazetesinin haberine denk geldim. Habere gore buyuk bir yalan esliginde Ordu'da findik toplatmak icin 8-9 yaslarinda cocuk calistirdiklari ve cocuklarin bu nedenle okula gonderilmedigi yaziyordu. Bununla ilgili Hollanda basta olmak uzere Avrupa'da buyuk bir kampanya baslatmislar ve dunyadaki cikolata sirketlerine Turkiye'den findik almamalari icin baski yapan yazilar ve mektuplar gonderiyorlar.

Kampayadaki sahte onermelere gore Turkiye'nin cesitli yerlerinden gelen insanlar kisin ve martta Ordu'ya gelmeye basliyorlar, burada cocuklari calistirip findik topluyorlarmis. Ve boylelikle cocuklar okula gidemiyorlarmis. Bu cocuklar gunde 12 saat agir sartlar altinda calistirilip sadece 1 saat izin alabiliyorlarmis ve daha inanilmaz yalanlar.

Resmi sitesi bu;
http://www.stopchildlabour.eu/

Bunun yaninda cok gec farkettim ama bugun Amsterdam'da bu konu ile ilgili bir gece bile duzenlemisler.

http://www.stopchildlabour.eu/stopkinderarbeid

Adamlarin amaclarinin altindaki gizli gercek ve bu isin sonucu da cocuk calistirildigi one surulerek Turkiye'nin findik satisini engellemek. Eger bu kampanyayi daha cok buyuturlerse seneye Turkiye'nin findik satisi zora dusebilir ve findik satilamadigindan dolayi fiyatlari da inanilmaz dusebilir.

Ben az once bu kampanyayi yapanlara ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Emine Bozkurt'a mail gonderdim ve bu isin sacmaligini ve findik toplamanin sadece agustos ayinda yapildigini anlattim. Bu kisilerden cevap gelince sizi de bilgilendiririm.

Kisacasi bu ise buyuk para yatirmislar ve bizim de buyuk bir sekilde bu konuda baski yapmamiz ve bunlara bunun yanlisligini anlatmamiz gerekiyor. Sizden dilegim, bu konuyu basinda ve televizyonda ele alip, yetkilere bunu haber verip, bu sahte kampanyayi yapan kisilerle temasa gecilmesini saglamaniz.
Ve eger nadir de olsa varsa da cocuk yastakileri calistirmamak icin tabii halki bilinclendirecek yayinlar yapmaniz.

Umarim durumun ciddiyetini yeterince anlatabilmisimdir, benim yapabilecegim birsey varsa, cekinmeden yazabilirsiniz.
Simdiden cok tesekkur ederim.

Selamlar

Umut
Leiden Universitesi
Yeni Oyun
Kara Ali
Umut duyarlığın için öncelikle kutluyorum ve ilk defa bir konuda şunu diyorum; ''Bir şey olmaz''. Çünkü Türk fındığı olmadan çikolata mikolata olamaz. Yıllardır neler denemediler olmadı. Yok Amerikan bademi, yok fıstık yok zart zurt.Bunlar sadece fiyat düşürmek için uluslararası fındık ticaret oligarşisinin yüzyıldır bıktığımız yeni bir tezgahı Şu anda acilen fındık ihtiyaçları var. Ama alivre tahminini rekolte bozdu. Tmo'da da fındık kalmadı ağabalarına sunacak. Yerli bağlantıları da birşeyler yapın diyor . Onlar da O yüzden böyle kampanyalar başlatıyorlar. Ama biz de bir kampanya başlatıyoruz. Bundan sonra fındık mındık üretmiyoruz. Daha doğru hiç bir şey üretmiyoruz. Nasıl olsa kömürümüz ve makarnamız var. Eee çikolata yemeyelim ne olacak. Varsın çikolata yiyiciler düşünsün. ( Karadeniz fındığı olmadan çikolata yiyeceklere de nah nah) yetti gari gardaşım. Zaten her yanımız Ab(d) darbesi, varsın fındığa da gelsin sıkıysa!!!
27 Kasım 2010 Cumartesi 00:46
ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi