Foto Galeri
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
Link Bankası
Yorumlar
Piyasalar
DOLAR
18.6379
EURO
19.7102
IMKB
0.00
Hava Durumu
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan YILDIZ
BAYRAM BEY HAVAALANI
04 Aralık 2012 Salı 23:18

1964 yılından bu yana mücadelesi verilen Ordu ve Giresun’a ortak hizmet verecek havaalanı konusunda hiç şüphe yok ki birçok ismin emeği vardır. Arif Hikmet Onat, Şadi Pehlivanoğlu, Ferda Güley bu işin mücadelesini ilk veren isimlerdir. Daha sonrasında ise gerek Ordu gerek Giresun’dan çok sayıda isim yıllarca bu mücadelenin içinde olmuştur. Ama yıllarca süren bu mücadelenin taçlandırılması ise bugünkü hükümete nasip olmuştur. O yüzden gün gelip tarihin bu konudaki hak teslimi söz konusu olduğunda hiç şüphe yok ki en büyük pay da bugünkü hükümet ve onun temsilcilerinin olacaktır.

Düzgün terazi de hakkaniyet bunu gerektirir.

Ve isim konusunu da bu terazi de tartmak gerekir.

Anlaşılan o ki havaalanın adı konusunda tartışmalar ileriki günlerde yoğunlaşacak. Doğal olarak değişik öneriler gelecektir.

Önerilerin kimi şahıs adları, kimi bölge kaynaklı yer adları olacaktır.

Ama sonuçta bu havaalanın sahibi olacak Ordulular ve Giresunluların çoğunluğunun ortakça benimsediği bir ad uzun yıllar kalıcı olacaktır.

O yüzden havaalanına verilecek ad her şeyden önce ileride değiştirilmesi muhtemel bir ad olmamalıdır. Çünkü maalesef ülkemizde bu durum sıkça yaşanmaktadır. Nedeni ise günübirlik düşüncelerin temelsizliğidir.

Eğer böyle olunmasını  istemiyorsak yıllarca mücadelesi verilen bu havaalanının adını da iyi düşünerek vermekte fayda vardır.

Mesela bizim bu konudaki önerimiz “Bayram Bey” adıdır.

Gerek Ordulular gerek Giresunlular için bu ismin anlamı büyüktür.

Çünkü Karadeniz topraklarını 14. asrın sonlarından itibaren onlara yurt yapan Bayram Bey’in Hacıemiroğlu beyliğidir. Ve bugün hem Ordu hem Giresun bu beyliğin mensubu boy, oymak, aşiretlerin mensubudur. Üstelik bugünkü Ordu ve Giresun topraklarının büyük bölümü uzun yıllar“Bayramlu” olarak anılmıştır.

Bizce “Bayram Bey”  adının bu havaalanına verilmesi aynı zamanda kültürel ve tarihi kimliğimizin her yolculuğumuzun başlangıç ve bitişinde bizi karşılamasıdır.

Daha da önemlisi eğer bir hak söz konusu ise Ordu ve Giresun için Bayram Bey’in adından fazla hiç kimse bu hakka sahip değildir.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL HABER
Video Haber
Yazarlar
Nevzat AKATA
GünayDın
Abdullah AYDIN
Doç. Dr. Birol ERTAN
Mithat Baş
Adnan YILDIZ
Röportaj
Haftanın Haberi